Úzkost a strach

Dobrý den,je mi 23 let a již 3 měsíce mě trápí záchvaty paniky. V červnu jsem dokončila VŠ,kterou jsem studovala při zaměstnání. Pracuji v nemocnici takže studium se službami v nenocnici bylo vcelku náročné,neměla jsem čas na nic jiného než na práci a školu. Těšila jsem se,že až dokončím školu budu mít konečně volný čas,ale vyplnila jsem ho prací. Od té doby místo úlevy cítím spíš,že nevím kam se dál v životě vydat. Nic mě nebavi,jsem strašně unavená,náladová. Na začátku září mě v klídovém stavu v práci přepadla silná tachykardie. Byla jsem na spoustě vyšetření a nic mi nezjistili. Od té doby se velice pozoruji,soustředím se v podstatě jen na to jak mi bije srdce. Postupně se do toho začaly přidávat záchvaty paniky,že se mi určitě ted udělá znovu špatně nikdo mi nepomůže a ja umřu a mám strach z toho nepříjemného pocitu. Nedokážu se na nic soustředit jen na toto. Když tenzo záchvat na me přichází cítím jak se mi špatně dýchá,cela se zpotim,zacnou se mi klepat ruce a nohy a zrychleny tep občas vystřídá "přeskočení"srdce. Nemůžu v noci spát,neustále se budím ze strachu,že se to bude znovu opakovat. Trápí mě i zažívací potíže. Nejčastěji tyto záchvaty mám když zůstanu sama hlavně v práci nebo když jdu někam sama. Nevím co s tím dělat. Jsem zoufalá a mám strach. Myslíte,že tyto stavy si způsobuji sama,že pořád myslím na to,že teď mi srdce znovu přeskočí a já si to tím vlastně přivolám? Děkuji za Vaši odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, popisujete především úzkostné příznaky a jejich tělesný obraz, pravděpodobně se opravdu jedná o panickou poruchu. Léčba spočívá v úpravě životního stylu, podávání psychiatrických léků a psychoterapii - mnohdy bývá nejefektivnější kombinovat všechny tyto postupy. Podrobnější informace lze vcelku snadno najít na internetu. Např. na našich stránkách v sekci: O duševních nemocech / neurotické poruchy. Dále je možno najít řadu "příruček pro pacienty". Vzhledem k tomu, že vám potíže již značně komplikují život, doporučil bych, abyste vyhledala psychiatra a zároveň začala docházet do psychoterapie (stud není na místě, jedná se o poměrně četnou problematiku). Pokud na vás bude objednací lhůta příliš dlouhá, může vám základní léky předepsat i praktický lékař, případně můžete navštívit některé z krizových center. Držím palce.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vámi popisované stavy velmi dobře znám z vlastní zkušenosti. Panické stavy se mi začaly objevovat v době, kdy jsem studovala vysokou školu a čelila mnoha obavám a přetížení. Znám i Vámi popsané bušení srdce, které také vedlo k tomu, že jsem se stále sledovala, rostla moje úzkost a vyvrcholila dalším stavem paniky. Bála jsem se, že mi selže srdce, že dostanu infarkt, že omdlím nebo zkolabuju. Nerozuměla jsem tomu, co se se mnou děje a odkud tyto stavy přicházejí. Hodně mi pomohlo, když jsem si načetla nějaké informace o tom, co se s člověkem ve stavu paniky děje. A když jsem si uvědomila, že to je stav velmi nepříjemný, ale neohrožuje mne přímo na životě, čehož jsem se obávala. Průlomem pro mne pak bylo až to, když jsem se začala léčit u psychiatra a užívat léky. Tím, že se snížila moje úzkost, odezněly i záchvaty paniky. A když se teď tu a tam objeví, vím už o co jde a jak se s tím klidněji vyrovnat. Za sebe Vám tedy mohu doporučit více se o těchto stavech dozvědět a případně vyhledat odbornou pomoc lékařů. Pokud jsou Vaše obtíže tak nepříjemné a silné jak popisujete, možná už vlastní síly k úlevě netačí a pomocná ruka odborníka by Vám mohla přinést výrazné zlepšení kvality života. Držím Vám palce a přeji vše dobré.


Zpět na seznam