Úzkost, deprese 4/5

Kamarádka me poprosila abych mu pomohla a tak jsem mu pomáhala se z toho stavu dostat. Její chovani se změnilo ,chovala se ke mě hrozně ,říkala hrozny věci když jsem se zeptala co jsem ji provedla ,řekla že jsem na jeho straně a ať at jdu za nim .(stalo,se tam spousta věcí které tady nechci vypisovat) postvala proti mě všechny moje přátelé ,nikdo nechtěl slyšet co se stalo ode mě . Potom co se stalo jsem mu řekla co k němu cítím a on mi řekl ze cítí totéž ,nebyla to pravda jen mi ublizoval ,využíval a lhal. Asi protoze jsem mu tolik pripominala ji . ( ne vzhledově ale osobnosti) ale vylil si všechno zle na mě. Doma se situace vyhrotila tak že Mamka tatku vyhodila ale bylo,jasné ze ne na dlouho ,za mesic se vrátil a my teď zazivame opět to same peklo. Na silvestra jsem se totálně složila ,řekla Dohodly jsme se ze zajdeme k doktorce ,ta nám doporučila psychologa ale to jsem uihned zavrhla ,slíbila jsem že to zvladnu sama ,ze pokud to nebudu zvládat tak reknu a sezenem pomoc. Po necelém půl roce se celá situace vyhrotila tak že zacinam trpět výkyvy nálad ,trham si vlasy,zacinam mít i děsivé myšlenky že bych si ublizila ,že beze mě bude všem lip. Už se totiž nemůžu dívat každý den do oči těm co mi ublizili a ublizuji i teď. Je mi 17 . Nikdy jsem netušila že budu muset něco takového řešit.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z toho co píšete mi je zřejmé, že vaše situace je dlouhodobě značně obtížná. Dále jsem pochopil, a že i když jste se hodně snažila s tím poprat sama, přineslo to výsledky jen dočasně. Vytrhávání vlasů či jiné sebepoškozování bývá často součástí snahy zbavit se silně nepříznivých prožitků, které neumím, nemohu (nebo mi okolí neumožní) ventilovat jinak. Nejčastější pak je v situacích, které nemohu změnit či opustit. Pokud se nezmění situace, nebo se nenaučím situaci jinak zvládat, je velmi obtížné (až nemožné) si toto jednání zakázat. Další komplikací pak býva, že se na to nabalují další - nepochopení okolí, zákazy, výčitky že jsem zase selhal atd. Přišlo by mi vhodné abyste odbornou pomoc vyhledala - psychologa nebo psychoterapeuta a možná i psychiatra. Do značné míry je možné naučit se ventilovat své emoce nedestruktivním způsobem, stejně tak je možné naučit se různé věci které pomohou ve vytváření dobrých mezilidských vztahů. V neposlední řadě bývá snesitelnější, pokud člověk není se svými problémy sám. (A pokud máte obavu, že to tam nedokážete smysluplně říct, můžete si klidně vytisknout to co jste psala nám - přijde mi to zcela pochopitelné.) Další možností podpory by pro vás mohl být např. nízkoprahový klub pro mládež (existují i v řadě menších měst) - je tam možné trávit zajímavě volný čas i si otevřeně promluvit s pracovníky. Na telefonní Lince bezpečí je možno se svěřit, poradit i se zeptat na odborné kontaky. Držím vám palce, abyste sebrala odvahu a našla dobrou pomoc.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Velice si vážím toho, že jste se rozhodla napsat a svěřit se nám s vašimi potížemi. Prožíváte velmi těžké období a z napsaného je znát, že se cítíte na své problémy sama. Z vlastní zkušenosti vím, jak je těžké se v tomto věku svěřit s něčím rodičům, pokud už z dřívější doby není zavedený zvyk o všem mluvit. Strach z kritiky může tuto situaci umocňovat. Kamarádské vztahy mohou být oporou, ale když se i ty začnou kazit, situace se může jevit jako bezvýchodná. Východisko a naděje je tu však vždy. Znám to z vlastní zkušenosti i zprostředkovaně od svých klientů, že se i zdánlivě beznadějné obtíže krok za krokem daří zvládat, pokud se člověk rozhodne vzít řešení své situace do svých rukou. A prvním skvělým krokem bylo to, že jste napsala do naší poradny. Nebojte se svěřit se člověku, kterému důvěřujete, protože pak sama zjistíte, že vaše trápení se bude zdát menší. Může to být učitel, kterému věříte, školní psycholog nebo jiný odborník. S ním budete mít možnost svá trápení probrat svobodně a s větší otevřeností. Já sama jsem prosbu o pomoc dlouho odkládala, a to zcela zbytečně. Věřím, že se vaše situace začne brzo zlepšovat a že vás čeká spokojenější období, naplněné přátelstvím a skutečnou partnerskou láskou.


Zpět na seznam