úzkost,fobie,panika.Antidepresiva

Dobrý den, byla mi diagnostikována úzkostná porucha, panické ataky,a spoustu fobií. Začalo to nemoci chodit ven sama mezi lidi, nikam. Přidalo se bolení u srdce a srdce, obtížné dýchání, bolest rukou a nohou, brnění rukou. Bolest zad. Samozřejmě jsem si myslela, že se jedná o infarkt či něco podobného. Nyní mi doktorka naordinovala lék Sertralin a Atarax. Ale stále tu té úzkosti je dost, hlavně mám šílený strach o své zdraví, že zemřu. I když úzkost třeba pár dní nemám stejně mě píchá u srdce nevíte čím to může z psychického hlediska být? Před pár dny jsem byla na plicním i kardiologii a vše je v pořádku. Pořád to přikládám ke 4 letému kouření cigaret. A ještě jeden dotaz nevím zda to spadá do vaší kompetence, ale mohou ze mě antidepresiva udělat jinou osobnost? Zdá se mi že jsem až moc uvolněná za což jsem ráda ale rodina si všímá, že jsem jiná. Taky mám dojem že mi paniku a úzkosti vytvořili drogy je to možné? Děkuji za případnou odpověď a přeji krásné svátky a Nový rok.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, protože pokládáte řadu otázek, není možno na všechny odpovědět podrobně. Nicméně podrobnější informace je možno najít v příručkách pro pacienty s panickou poruchou (některé lze zdarma najít i na internetu), nebo se můžete zeptat svého psychiatra. Příznaky které popisujete, včetně těch tělesných, jsou velmi pravděpodobně projevy panické poruchy. Léky, které máte předepsané se u těchto obtíží běžně předepisují, s tím že Sertralin je potřeba užívat pravidelně v předepsané dávce a plný účinek se projeví po cca 3-6 týdnech. Pokud se domníváte, že léky neúčinkují jak mají, obraťte se nejlépe na lékaře, který vám je předepsal, případně se objednejte k psychiatrovi. Užívání drog může být významným faktorem při rozvoji řady psychických poruch včetně úzkostných, stejně tak mohou projevy potíží zhoršovat. Termínem osobnost je označován soubor relativně stálých psychických a fyzických vlastností jedince. Antidepresiva jsou léky které ovlivňují prožívání (zmenšují depresivní projevy, mírní úzkosti atd.) a tím i ovlivňují chování jedince. Můžeme tedy říci že mění projevy osobnosti, což ale ve srovnatelné míře dělá i řady dalších jevů - např. únava, aktuální nálada, bolest zubu ale i hormony včetně hormonální antikoncepce. Troufám si tedy říci, že antidepresiva osobnost nemění. Přeji ať se vám daří.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, pokládáte mnoho otázek a mně se na váš dotaz špatně odpovídá. Nemám moc zkušeností se strachem o zdraví, nemohu vám v tomhle ohledu příliš radit. Mnoho tazatelů se nyní, stejně jako vy, ptá, zda antidepresiva mění osobnost. Já tuto myšlenku pokládám za jeden z mýtů, kterými je psychiatrie opředená. Pokud jste po antidepresivech uvolněná, tak asi zabírají správně. Drogy samozřejmě psychiku ovlivňují, vím, že mohou spustit psychózu. Na to, jak je to přesně u vás, byste se měla ale zeptat ošetřujícího lékaře.


Zpět na seznam