uzkost,socialni fobie, panika, strach

Dobry den obvodni lekar mi predepsal antidepresiva serlan 50mg. A Xanax 0,25mg na horsi cas.Muj dotaz po prvni davce rano 1 tableta AD mi bylo hrozne hned me prepadla uzkost a panika musela jsem chodit po dome po hod jsem vzala ctvrtku xanaxu trochu to pomohlo ale byla jsem stale v sevreni dnes jsem si vzala rano radsi jen ctvrtku AD jsem jak po opici a mam strevni potize uz od vcera a klepu se je to normalni kdy to prejde dekuji
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, některé léky mají u části lidí při nasazování nežádoucí účinky. Ty však obvykle během 3-5 dní vymizí a již se neobjevují. Vhodné by bylo, abyste se poradila s lékařem který vám léky předepsal, zda je to tento případ a máte tedy v užívání vytrvat, nebo zda je spíše vhodné zvážit předepsání jiných léků. Ať se vám daří.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, zkušenost s AD i Xanaxem mám docela hojnou, ale každý jsme jiný, proto prosím neberte moji radu absolutně. Na AD a jejich účinek je obvykle nutné si počkat zhruba 2 týdny, tedy neúčinkují okamžitě. Může být vaše ranní úzkost z případného pocitu selhání? Aspoň já jsem si někdy říkala "To jsem dopadla, tak už mám prášky na hlavu", apod. Mohlo by to u vás být taky tak? Na vašem místě bych léku dala šanci, negativní účinky by měly odeznít. Xanax byl pro mě velkou úlevou, protože na rozdíl od AD účinkuje velmi rychle a úzkost po něm zmizí jako zázrakem. Snad vás ale lékař dostatečně varoval před jeho značnou návykovostí. Já jsem varování dostala a měla z něj dost respekt, Xanaxem jsem opravdu šetřila a hlídala si, abych jej nebrala víc než pár dní po sobě nebo jen 1 tabletu příležitostně, při výkyvu stresu, apod. Podle mého lékaře by se Xanax a podobné léky (Neurol a další z této skupiny) měly brát jen do doby, než se právě dostaví účinek AD. Ten se ale nemusí dostavit, pokud budete brát méně, než je předepsaná dávka (jak píšete, že jste udělala). Proto raději zkuste vydržet pár dní brát léky podle předpisu. A pokud nemáte důvěru v lékaře, který vám vše předepsal, není vůbec špatné obrátit se rovnou na psychiatra, je to přece jen specialista. V každém případě vám přeji, ať je vám brzy lépe.


Zpět na seznam