Uzkost z odchodu partnerky;

Dobry den. Nekolik mesicu me svira obrovska obava z toho, ze me opusti partnerka. Vim, ze to muze vyznit jako dotaz spise pro partnerskou poradnu apod., ale tato uzkost neni zalozena na realnem podkladu. Moje nova partnerka, se kterou jsme pul roku, se vubec nechysta me opoustet. Naopak me ujistuje, ze se mnou chce zustat navzdy. Ja tomu verim, ale pak najednou u me dojde k nejakemu propadu nalady a ja se zacnu bat, ze opet zustanu sam. Predchozi vztah se mi nevyvedl, ale mam z nej ve stridave peci dcerku. Fungoval jsem normalne jako spravny tata, ale ted, prestoze jsem nasel nejlepsi zenskou na svete, jsem nestastny, protoze ziju ve strachu, ze partnerka odejde. Sam to nechapu, nevim, jak se tomu mam branit. Nemam zadny realny podklad k tomu, abych se tohoto bal, ale stejne me to vzdy dozene. Je to i tim, ze partnerka ma hodne pracovnich povinnosti a konicky a nemuze byt se mnou tak casto, jak bych si pral, ale to je normalni. Ńaprosto to chapu, jen nevim, co mam delat prave s tim svym strachem z opusteni. Omlouvam se, vim, ze to pisu strasne zmatene. Mozna je to dusledek predeslych udalosti: rozchod s byvalou partnerkou, tahanice o dcerku, smrt moji mamy atd. Ale mel jsem pocit, ze jsem z toho uz venku. Take moje sebevedomi je naprosto na nule Neumim si s tim sam poradit a neumim si ani predstavit, co by bylo, kdyby partnerka skutecne odesla. Mam pocit, ze by vse skoncilo. Chtel bych se dostat z toho sveho tunelu vecneho strachu, smutku, obav... Dekuji.
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, myslím, že jste tu se svým dotazem úplně správně a nezní mi zmateně. Pokud tomu dobře rozumím, prožíváte již několik měsíců strach a obavy, ze Vás partnerka opustí, ačkoliv k nim v tuto chvíli nemáte důvod (a partnerky ujištění Vám nestačí). Zároveň popisujete, že jste v nedávné době prošel několika náročnými životními situacem - rozchod s bývalou partnerkou, ujasňování péče o dceru, smrt matky. To jsou opravdu těžké události ke zpracování a jsem přesvědčená, že uvažujete správně, když vnímáte, že Vás nyní ovlivňují. Ztráta dvou významných vztahů může přinášet znejištění a podporovat obavu, že přijdete o další vztah - ten aktuální - který je navíc pro Vás velmi cenný. Opět se stabilizovat po takových událostech vyžaduje delší čas u každého člověka, a já se tomu vůbec nedivím. Z vašeho psaní se mi zdá, že strachy, které popisujete, ovlivňují váš život do takové míry, že bych Vám doporučila vyhledat odbornou pomoc. Nejvhodnější by se mi zdálo navštívit psychologa či psychoterapeuta. Tam byste mohl pokračovat v hledání souvislostí v tom, co se Vám nyní děje (na dobré cestě v uvědomování si jich totiž už jste), a tím své obavy postupně dostat pod kontrolu, lépe jim rozumět a zvládat je. Podle míry úzkosti, kterou prožíváte, byste mohli zvážit i návštěvu psychiatra, jelikož citlivě nastavené léky mohou alespoň v počátcích terapie přinést větší úlevu a poskytnou prostor pro další práci na sobě. Psychoterapeut může pracovat buď na přímou platbu, tedy že si hradíte každé sezení, anebo může mít smlouvu s pojišťovnou, která Vám pak psychoterapii hradí. Takové možnosti vedle klinických psychologů nabízí i například Poradny pro rodinu a mezilidské vztahy, Centra psychologického poradenství a podobně. Záleží, jaké máte možnosti. Vedle odborné pomoci má mnohdy význam začít se více věnovat sobě. Ačkoliv se na první pohled nezdá, že by to souviselo, strachy a úzkosti právě často navazují na naší psychickou pohodu obecně. Tedy cokoliv, co vaší vnitřní psychickou pohodu podporuje, má smysl a proti úzkosti bojuje. A to věnovat se koníčkům, ikdyž se Vám zrovna úplně nechce, pěstovat přátelské a další blízké vztahy, dostatečně odpočívat a spát, pravidelný pohyb, ideálně v přírodě, pravidelný sport. Tím můžete začít hned teď, než navážete odbornou pomocí. Také pokud máte ve svém okolí někoho, s kým můžete otevřeně hovořit a nechat se podpořit, i to má smysl. Přeji, ať se vám daří lépe.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkuji, že jste se obrátil na naši poradnu. Naprosto Vaše obavy chápu, včetně toho, že se nezakládají na reálném základu. Sama jsem si prošla podobným obdobím v době, kdy jsem se ještě sama bez pomoci potýkala s úzkostmi a nevěděla si rady. Strach z opuštění partnerem byla jednou z nich. Měla jsem to štěstí, že se mi dostalo péče psychiatričky a psycholožky a musím přiznat, že od doby, kdy užívám antidepresiva, mě přestaly sužovat obavy z událostí, které nemohu ovlivnit. Když se dívám zpátky, připadá mi, že v tom tmavém tunelu byl někdo jiný než já. V současnosti vidím nereálnost mých obav a jsem ráda, že jimi už netrpím. Ve Vašem případě bych doporučovala vyhledat pomoc profesionálů, např. psychologa ve svém okolí. S jeho pomocí se můžete vypořádat se svými úzkostmi i s nízkým sebevědomím. U mě šlo obojí také ruku v ruce. Silným stimulem pro mě byla i skupinová terapie, kterou vnímám jako nejúčinnější ze všech dosavadních terapií. Z Vašich vět vnímám, že jste v poslední době zažil mnoho traumatizujících událostí. Pro mě by i jen jedna z nich byla obrovskou zátěží. Z mého pohledu by pomohlo zaměření energie na něco, co Vám způsobuje radost, co Vás baví a u čeho relaxujete. Třeba Vám pomůže dobrou radou Vaše partnerka, která, jak píšete, je velmi aktivní. Jako dobrý základ vidím to, že si sám hledáte pomoc a věřím, že se Vám jí dostane.


Zpět na seznam