uzkost z odjezdu

Dobrý den.Mám 13-tiletou dceru která je jedináček.Při odjezdech z domova i třeba na jednu noc má hrozné strachy a uzkosti.Nic si neuzije.Propláče celé dny i noci steskem.Do druhé třídy s tím neměla problém.Čím je starší tak se to stupnuje.Jinak je komunikativní a jiný problém nemá.Prosím jak ji mám pomoci.Děkuji za odpověd.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, stejně jako vy si myslím, že strach a úzkosti z přespání jinde nejsou příměřené věku, navíc se postupně zhoršují. Z toho mála co píšete nelze usuzovat na příčinu těchto obtíží, od čehož se následně odvíjí i léčebné postupy nebo nácvik zvládání situace. Příčiny mohou být různé - např. špatná zkušenost v minulosti, úzkost z cizího prostředí, strach ze tmy, obavy z odloučení atd. Možná, že když se dcery zeptáte, dozvíte se více a možná se vám i podaří společnými silami vytvořit plán, jak tyto situace postupně zvládnout. Pokud vám to nebude zřejmé, nebo se plány nebudou dařit, bylo by vhodné obrátit se na psychologa či psychoterapeuta, který se práci s dětmi a dospívajícími věnuje. Po podrobném zhodnocení situace se s ním dohodnete na dalším postupu, velmi pravděpodobně psychoterapii. Držím palce
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Já nevím. Mohla bych se dohadovat, čím to je a co s tím, ale to by byly jen dohady. Co se mi však připadá dobré, je to, že ji tomu vystavíte. Jestli mi rozumíte, že ji prostě necháte někdy odjet. Kdyby vaše dcera měla být izolována od vnějšího světa z důvodu úzkosti, asi by se tím nevyřešilo vůbec nic. Víc si netroufám tvrdit.


Zpět na seznam