Úzkosti a těhotenství

Dobrý den,v posledním roce se u mě rozjeli úzkostné stavy občas i panicke ataky. Snažím se vše zvládat pomocí Bachových esencí a je mi značně lepe. Doporučila mi je psycholožka,nechci totiž brát žádná farmaka,jeden měsíc jsem užívala Lexaurin a bála jsem se závislosti tak proto. Mám miminko které bude mít v červenci 2 roky a manžela se kterým jsou vztahy v poradku. Přesto všechno mám stále špatné nálady ,úzkosti a pocity strachu a bezmoci. Psycholog mi řekl že je to úzkostná porucha. Asi týden je mi zase hrozně zlé i od žaludku,stres,brnění. Hodně teď přemýšlíme nad druhým miminkem ,oba ho moc chceme a já se na něj těším,ale nedokáží se poprat a vysvětlit si myšlenky typu že to nezvládnu ,že budu mít neustále záchvaty úzkosti ,že skončím na praskach.. děsí mě představa že bych musela brát antidepresiva v těhotenství kdyby se mi stav zhoršil. Děsí mě téma laktační psychózy,mám strach že mě postihne. Chci vše zvládnou a být normální ,ale moje myšlenky mě vždy převálcuji. Bojím se že pokud budu muset brát nějaké prášky mohlo by to miminku ublížit. Přitom chci být dobrou máme a myslím že ji i sem teď pro naše první dítě.i manžel mi říká že to zvládneme ,že se nemám bát. Ale já se bojím. Víte když teď nejsem těhotná vím že v nejhorším případě si vemu Lexaurin a bude "dobře". Ale v těhotenství takovou výhodu mít nebudu. Jak mám prosím se svýmy stavy bojovat. Jsem ze sebe sklamama.
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, děkuji za důvěru, se kterou se na nás obracíte. Podle Vašeho popisu vnímám, že se v posledním roce u Vás zintenzivnila úzkostná symptomatika, v posledním týdnu máte i výrazné tělesné příznaky. Řešíte vlastně dvě témata, jestli tomu dobře rozumím. Jednak to, že Vám je aktuálně hůře, a pak to, jak zvládnete těhotenství bez léků, když Vás budou úzkosti provázet či se zhoršovat. Určitě bych Vás podpořila nejdříve se věnovat prvnímu bodu, tedy jak najít pro sebe úlevu v této aktuální době (ikdyž tedy zhoršení Vašeho stavu může s úvahami nad dalším těhotenstvím také souviset). Péče o téměř dvouleté dítě je sama o sobě náročná, natož pak když Vaše psychická kondice není optimální. Z toho, co píšete, nerozumím úplně, zda docházíte na psychoterapii? Pokud ano, je to nejlepší prostor pro Vás, kde můžete své obavy sdílet, hledat strategie, jak stresu a úzkosti přecházet a jak si pomoci, když už udeří naplno. Doporučila bych Vám své obavy a myšlenky na psychoterapii podrobně probrat. Pokud nedocházíte pravidelně, pak bych Vás podpořila k tomu, abyste pravidelnost nastolila. Kombinace psychoterapie a farmakoterapie se ukazuje jako nejúčinnější pro úzksotné poruchy. Důležité je také dodržovat zdravý životní styl, pravidelný odpočinek a čas pro sebe, pohybové aktivity, dobrou stravu a pokud možno dobrou spánkovou hygienu (ikdyž chápu, že s dvouleťákem to může jít těžko). Pro zvládání úzkostí je vedle hledání porozumění jejich vzniku a významu také vhodné praktikovat relaxační techniky, jógu či dechová cvičení. Nějaká míra úzkosti je pro těhotenství normální, pro jeho pohodový průběh se ale určitě hodí, dostat stres a úzkost alespoň z části pod kontrolu. Co se týče druhého bodu, doporučila bych Vám konzultaci ohledně léků v těhotenství s Vaším ošetřujícím psychiatrem. Píšete, že se děsíte toho, že byste brala antidepresiva v těhotenství. Pokud máte obavu z návykovosti Lexaurinu, určitě lze pro Vaše obtíže zvolit i lék nenávykový, stejně tak jsou léky, které lze užívat i počas těhotenství s minimálním rizikem pro miminko. Pokud máte podporu manžela, je to určite skvělý základ, jak celou tuto situaci dobře zvládnout. Držím vám moc palce a přeji hodně štěstí.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Oceňuji Vaši snahu ve zvládání stavů jako je úzkost a panika. Také oceňuji podporu manžela a Váš zodpovědný přístup k tématu těhotenství a další témata s tím spojené - vliv léků na miminko, zvládání těhotenství bez léků apod. Vnímám i podporu ze strany Vaší psycholožky, která Vám může podat informace ohledně medikace a období těhotenství. Jak z Vašeho popisu rozumím, týden se necítíte zrovna dobře. Pokud se nyní s manželem zabýváte tématem druhého těhotenství, může to ve Vás vyvolávat větší úzkosti, starosti, jaké by to bylo, jak se dokážete postarat o miminko, za všech okolností apod. Ono nad tím, jak vše žena zvládne, asi radši nepřemýšlet. Spíše se zaměřit na to, co zvládáte, co Vám dělá radost, jak se budete těšit na další miminko, rozrostete se jako rodina a užívat si Vaší role jako maminka. Co se týká Vašich obav -vlivu léků na dítě během těhotenství a po porodu jsou důležité častější kontroly a úprava léčby v souvislosti s těhotenstvím. S tím by Vám asi poradila Vaše gynekoložka a psycholožka, v dnešní době se asi dá najít nějaký kompromis, abyste se během tohoto období cítila optimálně a nemělo to vliv na miminko. Znám jednu paní, která svůj stav úzkosti a paniky dokázala zvládat i během období těhotenství a po porodu, za emocionální podpory manžela a odborného dohledu lékaře. Doufám, že jsem Vás alespoň trochu mohla podpořit, ubrat starosti. Přeji Vám hodně štěstí, zdraví, ať se daří. Držím Vám palce, ať vše zvládnete.


Zpět na seznam