úzkosti

Dobrý den, již delší dobu mě trápí velké úzkosti, smutek, podrážděnost, nervozita a velká únava. Mám problémy najít práci a i ve vztahu. Již několik týdnů mě pronásledují úzkostné stavy a nutkání vše kontrolovat - jestli jsem vypla sporák, vodu, jestli je zamčeno, jestli mám doklady, jestli děti mají vše připraveno a kontroly provádím několikrát za den a úkony přepočítávám. Nemohu si pomoci a nemohu s tím přestat. Zabere mi to hodně času a jsem pak ještě víc unavená. Řešila jsem to i s psychiatrem, beru Citalon, ale úzkosti stále trvají. Pořád mám pocit, že se něco špatného stane a nemohu se toho pocitu nijak zbavit. A únava je veliká, někdy mám pocit, že ráno ani nevstanu z postele. Jak mám celou situaci řešit? Děkuji. Hana
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, většina psychických obtíží se vlivem zvýšeného stresu obvykle zhoršuje. Z vašeho dotazu nevyplývá jak dlouho užíváte medikaci, či kdy naposledy byla upravována. Je obvyklé, že v obdobích zvýšené zátěže je potřeba léky dočasně navýšit - zkuste to probrat se svým psychiatrem. Dále by vám mohla pomoci psychoterapie - obtíže ve vztazích, práci i starosti o děti jsou do ní vhodným tématem. Možná se vám i s její pomocí podaří nalézt způsoby jak žít spokojeněji, významná též může být podpora ze strany terapeuta. Napadá mě, zda nemáte někoho, kdo by vás mohl podpořit i ve svém okolí? Těžkosti na které je člověk sám a nemá je s kým probrat se obvykle snášejí ještě hůř. Držím vám palce.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Prožíváte náročné životní období a je dobře, že cítíte potřebu situaci řešit. Sama si uvědomujete, kolik Vám Vaše obtíže berou sil. Chování, které popisujete, bude nejspíš následkem velkého psychického vypětí. Dlouhodobý stres a úzkost dokážou člověka naprosto vyčerpat. Dobře to znám z vlastní zkušenosti - to, že člověk následkem úzkosti může cítit únavu jako kdyby složil vagón uhlí. Že se nedokáže na nic soustředit a vše musí kontrolovat stále dokola, protože si není ani trochu jistý, zda danou věc opravdu udělal, nebo ne. Bála jsem se, že už se to nikdy nezmění a že nebudu schopna pracovat a fungovat i v běžných věcech nikdy tak, jako dřív. Ale vhodná medikace spolu s psychoterapií mi přinesla obrovskou úlevu. Povězte o svých obtížích svému psychiatrovi - snad by Vám mohl doporučit nějakého vhodného terapeuta, se kterým byste svou situaci mohla podrobně probrat a podpořit tak léčbu prostřednictvím léků. Přeji Vám brzkou úlevu a do dalšího života mnoho štěstí a radosti.


Zpět na seznam