Úzkostlivost ze vzájemné "neznámosti"

Dobrý den,Jsem člověk který miluje společnost a je velmi sociální typ, dokáži mluvit s kýmkoli,kdykoliv a o čem koli. Je tu však i chvíle kdy nemohu,i když chci, tak nemohu.Stává se to ve chvíli, kdy jsem, ve styku s, pro mě cizými, lidmi, jen já a stačí jen jeden člověk , kamarádka, která ty ostatní lidi zná, ať třeba jen o den dýl jak já. A pro mě je opravdu velmi těžké, až nemožné,se s nimi dát do řeči.Najednou jako, kdyby se objevil nějaký blok a tím to končí, dál se nehnu.S timi lidmi nejsem schopna sama od sebe navázat kontakt, mluvit s nimi, chovat se aspoň tak jako se normálně chovám, mé Já, jakoby odešlo a nechalo tělo bezmocně čekat na psychickou smrt. V tu dobu jsem jisto jistě nepoužitelná, jak tělo bez duše. Nesnesu oční kontakt, když na mě neznámý promluví začnou mi oči slzet jako kdyby se mi chtělo brečet, červenám, potím se a i když si v hlavě říkám že je vše v pořádku, tak tělo nespolupracuje. Jen díky tomu, že ty lidi jediná neznám a ono mě. Nechápu, co se to v ten moment děje. Ale potřebuji najít řešení, kořen problému. Je to pro mě velmi nepříjemný pocit. Často se mi stává, že třeba jdu ze školy a mám jít sama okolo neznámého člověka.Tělo zase nespolupracuj.Rudnu, potím se ale hlavně přestanu dýchat.Cítím pohled jeho oči a dech se mi zastaví až v hlavě začínám cítit tlak jak před kolapsem a jak mile zmizím z dosahu, tělo povolí, veškerý tlak veškeré sevření, tělo se okysličuje.A až v tu chvíli se uvolním.Je to pro mě strašné a nepochopitelné.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, popisujete, že kontakt s neznámými lidmi ve vás vyvolává silné stavy nepohody - úzkosti a tělesného doprovodu, který s napětím souvisí. S odpovědí proč tyto potíže vznikly, někdy pomohou informace o okolnostech vzniku - co se v daném období dělo, zda vznikly naráz či se postupně rozvíjely, jak dlouho trvají apod. V některých případech se za pomoci psychologa podaří pravděpodobné příčiny nalézt, v některých nikoli. Co mi však přijde důležitější, pro samotné řešení často není přesná znalost příčin rozhodující. K řešení obvykle přispívá nácvik technik snižujících napětí (např. relaxace), upevňování sebevědomí a postupný nácvik obtížných situací. Někdy bývá vhodné probrat i další oblasti života, které mohou k napětí též přispívat. Jak zmiňuje též peerporadkyně, významnou roli mohou hrát i faktory spojené s dospíváním - jak proměny, obavy a nejistoty ve vztahu k sobě a lidem kolem , tak změny hormonální. Za vhodné bych považoval poradit se v psychologické ambulanci, případně se školním psychologem.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, Vašim problémům rozumím, zažívala jsem něco podobného hlavně v období dospívání, ale i v pozdějších letech. Domnívám se, že ve Vašem případě (píšete, že chodíte do školy) by mohlo jít právě o období dospívání, hledání sama sebe, což často bývá spojeno s nedostatkem sebevědomí a nízkým sebehodnocením. Tyto potíže by mohly podle mého názoru samy časem pominout, ale stejně bych Vám doporučila zajít za psychologem a o všem si s ním popovídat. To Vám pomůže Vaše problémy pochopit a zorientovat se v nich. Nemusíte mít obavy, existují různé techniky, jak pracovat s nejistotou a se strachem z cizích lidí či neznámého prostředí. Většinou jsou účinné a úspěšné. Držím Vám palce.


Zpět na seznam