úzkostlivý myšlenky ve vztahu

Dobrý den, s přítelem jsme rok a je to můj první vztah. Přítel je chápavý a nikdy mi neublížil. Ze začátku bylo všechno super ale po čase jsem začala pochybovat sama o sobě, co k němu cítím, zda je pro mě ten správný, jestli by mi nebylo lepší samej a při sexu jsem byla nepřítomná. Tento pocit přetrvával 3 dny a maximálně týden, zpravidla jsem toto období mávala po menstruaci. Proto jsem si myslela, že to může být něco hormonální. O týden myšlenky přestaly a vše bylo v pořádku. Takto to šlo 8 měsíců. Poslední měsíc je to ale horší. Už 3. týden myšlenky nepřestávají, když jsem při něm myslím na rozchod, který ale nechci a mám pocit, že vedu vnitřní boj sama se sebou. Když jsem s ním cítím kámen na hrudi ale když spolu jen tak voláme je vše v pořádku. Miluji ho ale ty myšlenky už nezvládám. Bojím se jestli to není podvědomí.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nálady a prožívání opravdu mohou být ovlivněny hormonálními vlivy. Možná by to šlo přirovnat k situaci, kdy při poslechu hudby přidáváme ekvalizérem výšky nebo bassy. Neobjevují se tedy věci které neexistují, ale mění se na čem je důraz a tím i výsledný dojem. Nyní se však zdá, že nespojenost či nesoulad je trvalejší a dává vám to najevo i tělo "kamenem na hrudi". Bylo by proto na místě, brát toto upozornění vážně a snažit se přijít na to, co je zdrojem této nespokojenosti. Rozumíte tomu alespoň z části? Jsou nějaké situace ve vztahu, kdy se cítíte třeba nepříjemně, nesvobodně, nebo kdy potřebujete něco jinak a nejde vám toho dosáhnout? Pokud ano, považoval bych za vhodné o tom s partnerem komunikovat. Z vlastní zkušenosti si pamatuji, že jsem v prvních vztazích podobné nespokojenosti zažíval, ale jejich kořeny a souvislosti jsem si v některých případech uvědomil až zpětně, někdy i s několikaletým odstupem a na základě dalších životních zkušeností. Tomu se asi (bohužel ?) nedá zcela vyhnout. Možná by vám k lepšímu porozumění pomohlo sdílení úvah, prožitků a starostí s dalšími blízkými lidmi. Možná zjistíte, že podobnými prožitky někteří prošli a získáte inspiraci na základě toho, jak se s tím vyrovnávali oni. Pokud by potíže trvaly delší dobu, můžete zvážit návštěvu psychologa nebo telefonát na linku důvěry. Přeji ať se vám daří.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Píšete v něm , že máte pochybnosti ve Vašem prvním, vážném vztahu. Zároveň se bojíte, jestli se neozývá Vaše podvědomí. Uvádíte , že tyto myšlenky už nezvládáte. Láska není jednoduchá. Je to vztah, který se neustále vyvíjí a prochází změnami. Chápu, že je pro Vás důležité, aby jste se ve vztahu cítila dobře a bezpečně. Přijímána, taková jaká jste. Stejně je na tom i Váš partner. Domnívám se, nebo alespoň Váš dotaz na mě tak působí, že umíte dobře popsat, co cítíte a čeho se obáváte. Být já na Vašem místě , využila bych své dovednosti a pokusila se promluvit si s přítelem .Sdělit mu své pocity i obavy. Pro mě vzpomínka na první lásku je již vzdálená. I když to nebyla láska na celý život, znám ve svém okolí mnoho párů , kterým to vyšlo a žijí spolu dodnes. Hodně štěstí. Katka


Zpět na seznam