Úzkostně depresivní porucha, nebo jen krize středního věku?

Dobrý den. Jsem ženatý. Manželka je starší a má z prvního manželství dvě děti. Máme spolu dceru. Další dítě žena potratila a pak už nemohla mí děti. Od té doby mě přepadávají úzkosti a obsese, které se v posledních měsících hodně zintenzivnily. Týkají se jednak pochybností, jestli nemám od ženy odejít a hledat si nový vztah s vidinou dalších dětí, po kterých toužím. Zároveň se mi však nechce opustit dceru a vlastně i manželku, protože je mám obě rád a svoji ženu považuji za skvělého a laskavého člověka.Přesto ženě trochu závidím, že má o dvě děti více. K tomu mám pocity méněcennosti, protože většina lidí má dvě děti. Aby toho nebylo málo, trpím silnými úzkostmi o dceru a její zdraví. Často mě napadnou myšlenky, že pokud se jí něco stane, tak se budu muset zabít, protože tu bolest neunesu a můj život ztratí smysl. Jednou za tři měsíce chodím k psychiatrovi, který mi před půl rokem zvýšil dávku venlafaxinu na 300 mg a beru již 16 let neurol na spaní. V současnosti 1 mg. Nicméně léky mi nijak nepomohly. Byl jsem na šesti sezeních i psychologa,ale nikam se neposouvám. Jsem z toho opravdu nešťastný. Rád bych se zeptal, jestli by mi mohla pomoci změna psychologa či medikamentů. Dokonce přemýšlím, že bych zkusil zajít k odborníkovi na rodinné konstelace, byť z toho mám strach a moc tomu jako biolog nevěřím. Přesto se zeptám, zda to v mém případě není trochu hazard. Znáte ze své praxe či života podobné případy jako já? Pokud ano, co jim pomohlo? Děkuji.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, úzkosti a deprese mohou mít reálný základ, který je však prožíváním zkreslený (např. zveličený). Proto se domnívám, že otázka v titulku se nevylučuje - obsahem mohou být existenciální otázky spojené s tzv. krizí středního věku (či vcelku obvyklé problémy v manželství), které vlivem vašich psychických problémů nabývají popisovanou podobu. Nicméně by bylo bezpochyby vhodné o tom podrobněji hovořit a získat k tomu další informace. Napadá mě, zda jste to zkoušel probrat se svým psychiatrem či psychologem u kterého jste již byl? Možnosti úpravy medikace by bylo vhodné s psychiatrem probrat, pokud se váš stav zhoršuje považuji frekvenci kontrol 1x za 3 měsíce za nedostatečnou. Pokud jsou vaše potíže dlouhodobé (píšete že užíváte psychofarmaka 16 let), považuji nárok na výraznou změnu během 6 setkání s psychologem za přemrštěný. Nicméně je samozřejmě možné, že vám jeho styl nemusí "sedět". Zkuste s ním svá očekávání i způsob práce probrat a na základě toho se rozhodněte o případné změně. Ve své praxi se opakovaně setkávám s tím, že psychoterapie dokáže většině lidí pomoci či alespoň ulevit, nicméně než začnou být změny zjevné, trvá to mnohdy delší čas, zvláště u dlouhodobých obtíží. V případech podobných vašemu, bývá též vhodné kombinovat psychoterapii s farmakoterapií. Rodinné konstelace nepatří mezi akreditované či uznávané psychoterapeutické metody, nemohu vám tedy jejich vyhledání doporučit. Opakovaně jsem se setkal s pacienty, jejichž stav se po rodinných konstelacích výrazně zhoršil. Přeji vám dostatek trpělivosti a ať se vám daří lépe.
Avatar

Michal Kašpar

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme, že jste si vyžádal také odpověď peer poradce. Musím říct, že chápu vaši touhu po dětech, na druhou stranu, jak píšete, chcete se v počtu dětí vyrovnat své manželce, s níž máte její třetí a své jediné dítě. Zároveň, jak uvádíte, se velmi obáváte o dceřino zdraví. K těmto úzkostem se přidává medikace a nepříliš časté návštěvy u psychiatra. Ani sezení u psychologa vám, jak píšete, nepřineslo úlevu. Nejsem si jistý tím, zda je dobré se srovnávat s kýmkoli v počtu dětí. Zamýšlím se nad vašimi důvody. Také jsem chtěl mít děti, ale na svět jsem žádné nepřivedl. Bylo to z ohledu k partnerkám, jež si nejdříve nepřály mít děti a později ani mne za partnera. Často byla důvodem má duševní nemoc. S mou stávající partnerkou děti neplánujeme. Důvodem je naše nepříliš vhodná sociální situace. Přiznávám, že mě to netěší, ale zatím si ani nezoufám. Jsem rád, že mám blízkého člověka a že si s partnerkou rozumím. Uvádím tuto zkušenost spíše pro inspiraci, než abych se vám snažil radit. Pokud vás oslovila, věřím, že se budete moci radovat z blízkých vztahů, které máte.


Zpět na seznam