Velmi nízké sebevědomí

Dobrý den, stále trpím pocity méněcennosti a velmi nízkým sebevědomím. Tyto pocity mě provázejí téměř celý život. Je mi 37 let, vystudoval jsem úspěšně VŠ, mám manželku a dvě malé děti. Přesto se cítím velmi špatně, neúspěšně. Mám problémy v práci při jednáních, kde je potřeba jít do konfrontace názorů. Často jsem příliš zaražený a neumím správně vyjádřit a obhájit své názory. Mám problémy v komunikaci. Subjektivně se cítím téměř po každém jednání špatně, neúspěšně. Myslím, že zbytečně svým chováním shazuji svou práci, přesto že je provedena správně a zodpovědně. Vždy mi dá velké úsilí se z jednání oklepat a jít dál. Nevím zda nemám změnit práci (projektant), ale je mi líto zahodit roky studia a praxe. Spíš bych se rád alespoň po malých krůčcích změnil. Můžete mi prosím poradit jaké kroky podniknout? A pokud by měl některý z peer poradců podobnou zkušenost, tak budu moc rád za reakci. Samozřejmě mě nízké sebevědomí negativně ovlivňuje nejen v práci, ale i v dalších oblastech života. Děkuji. J.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, přečetl jsem si odpověď kterou vám napsala peer poradkyně a nevím co dodat. V první řadě bych vám doporučil psychoterapii. S její pomocí se pravděpodobně lépe zorientujete v tom, jaké jsou kořeny a souvislosti vaši potíží. Budete mít možnost hledat různé způsoby, jak to ovlivnit, zároveň budete mít v provádění těchto změn podporu a prostor pro jejich reflektování. Z praxe vím, že potíže podobné vašim nejsou vyjímečné i to, že je možné dosáhnout výrazné změny. Samozřejmě nedokážeme chování a prožívání které trvá léta změnit během jednoho měsíce, ale i tak to dle mého názoru za snahu stojí. Držím palce, přeji odvahu ke změně a hodně štěstí.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz. Při čtení popisu Vašeho života mám dojem, jako bych četla o sobě. Znám ten pocit, kdy nízké sebevědomí ovlivňuje Vaši práci, rodinu, přátele… Jsem podobně stará, od dětství jsem zažívala úspěchy ve sportu a v hudbě, vystudovala jsem medicínu, mám manžela a malé děti a přesto jsem také celý život bojovala s nízkým sebevědomím. Momentálně jsem na tom mnohem lépe a níže Vám popíši, jak jsem se dostala tam, kde jsem teď. Tedy k dobrému sebevědomí. Zpětně mě překvapuje, jak vysoké jsem na sebe měla nároky (což je ale něco, s čím se vyrovnávám stále). Zlom v mém životě nastal v symbolických 33 letech, kdy jsem se pod tíhou závazků, práce, péče o rodinu a urputných migrén zhroutila. Ze dne na den jsem ze 150 % výkonu klesla na nulu. Nemohla jsem vstát z postele, přestala jsem komunikovat, nemohla jsem spát, propadla jsem se do pekla depresí a úzkostí. Tehdy jsem se poprvé dostala na psychiatrii, kde zjistili, že jsem posledních 8 let bojovala s depresemi, které odstartoval první porod. Díky hospitalizacím, medikaci a péči psychiatra jsem se zase pomalu začala navracet do života. Začala jsem přehodnocovat dosavadní život a v době, kdy jsem za úspěch dne považovala to, že jsem si dokázala vyčistit zuby, jsem nalezla nové měřítko mé úspěšnosti. Velmi mi také pomohly lázně v Jeseníku, kde jsem potkala výjimečné ženy, které, přestože měly podobné problémy, znaly svou hodnotu a dokázaly mít rády sebe samé takové, jaké jsou. Byly mi velkou inspirací a otevřely mi oči. Za největší dar považuji svoji psycholožku, ke které chodím již několik let. Což je z mého pohledu to první, co bych Vám doporučila. Najít tuto odbornou pomoc ve svém okolí. Ráda čtu knihy a často si najdu rady, jak nalézt ztracené (nebo nikdy nenalezené) sebevědomí. A občas si vyhledám zajímavá videa na youtube.com na toto téma. Udělal jste první krok k lepšímu sebevědomí a věřím, že se Vám podaří jej vybudovat. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam