Vnoučata

Dobrý den,prosila bych radu,moje dcera od 1.roku dětí pracuje,protože s otcem dětí nebyli oddáni a on odešel když dětem byl 1.rok Dcera pracuje ,že ráno odjíždí a večer přijíždí.Celý dny se o děti starám.Ráno je vypravím a odvezu do školy,uvařím obědy,vyperu vyžehlím no prostě se starám jako to dělají mámy.Píši s nimi úkoly. Toto dělám 13.let.Ted si matka našla pronájem v jiném městě a nutí děti ,aby se odstěhovali k ní. Ale ona má přítele,kde si sním moc nerozumí a ustavičně se hádají a občas do sebe strkají,to se dětem nelíbí,On je ještě sekýruje,aby matce za vše děkovali,že roztahují toaletní papír apod.Děti se nechtějí stěhovat,protože když se matce vztah nedaří tak je na ně zlá.Ona má koníčka koně, ale přítel ji s níma nepomahá a tak si vzpoměla,že má děti 2x14.let a 1x 10let,aby mohli kydat konům.Takže hoby matky je povinností dětí.Děti se dobře učí,ale kdykoliv jim poručí,že musí na víkend s ní ,tak se nepřipraví na hodiny a výsledky jsou ve škole hořší.Když jako babička se jich zastanu,že přednější je škola než koně,tak mě řekla,že do toho nemám co mluvit, že je poručníkem ona,že si může dělat co chce. Přitom vysledky za 7.let ve škole je moje úsilí a ona se na škole nikdy nezasloužila a ted tvrdí,že na známkách nezáleží,přitom se budou již příští rok rozhodovat,kam na školy.Ony chtějí jinak bydlet semnou a né se stěhovat jinam a jěště,aby kydali hnůj.Prosím o radu.babička
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, podrobně na Váš dotaz odpovídá naše peer poradkyně, podpořím určitě to, co píše. Rozumím tomu, že se na dceru za její nezodpovědnost v přípravě dětí do školy (a nejen v tom) zlobíte. Když navíc vy musíte být ten zodpovědnější “rodič” a máte na srdci jejich další budoucnost (směřování vzdělávání). Zároveň smekám klobouk před tím, jak dlouho jste péči o vnoučata zvládala především sama a věřím, že jste jim tím do života dala velmi dobrý základ. Mimo jiné tím, jaký vztah spolu pravděpodobně máte. Vnímám, že Vám na jejich životech opravdu záleží a chtěla byste pro ně to nejlepší. Bohužel se na tom teď neshodujete s jejich matkou. Myslím si ale, že otevřený konflikt mezi vámi a jejich matkou by této situaci, především dětem, neprospíval. Napadá mne zaměřit se nyní na to, kde můžete vnoučata podpořit, ať již ve studijní oblasti, nebo jinak, kde na to teď máte prostor. A s jejich matkou zkusit udržet diplomatický vztah a hlavně diplomatickou komunikaci. Nápad se střídáním péče (v týdnu u vás a víkend u matky) se mi zdá dobrý. A být pro vnoučata k dispozici, kdyby se cokoliv změnilo. Pokud byste přesto vnímala, že se prospěch dětí nejen školní, ale i celkový, horší a měla o ně důvodné obavy, vždy se můžete obrátit na příslušný orgán sociálně právní ochrany dětí (OSPOD) a poradit se, požádat je o spolupráci či posouzení situace. Kazdopadně věřím, že je Vaše situace teď značně náročná, někdy je těžké cítit velkou zodpovědnost a přitom nemít okolnosti ve svých rukou, abychom mohli jednat, jak potřebujeme. Tak Vás chci podpořit, ať vytrváte v pozitivním naladění. Někdy dopředu nevíme, co je vlastně ta nejlepší cesta. Přeji hodně štěstí.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme, že jste se s Vaším dotazem obrátila na naši poradnu. Musím říct, že to vnímám tak, že se nacházíte v nelehké situaci. Z Vašich slov cítím velkou lásku k vnoučatům a je pro mě pochopitelné, že pro ně chcete to nejlepší. Uvažuji o vaší situaci tak, že má Vaše dcera pravdu v tom, že si může o svých dětech rozhodovat sama, doporučovala bych cestu diplomacie. Sama jsem matka a snažím se dělat pro děti to, co si myslím, že je pro ně nejlepší. Vnímám, že děti k Vám mají blízký vztah a píšete, že chtějí zůstat s Vámi. Pokládám za důležité, aby děti měly blízké a bezpečné vztahy. Pokud se Vám nedaří komunikace s dcerou, můžete využít služeb profesionálů ve Vašem okolí, kteří umí v podobných situacích vést dialog k oboustranné spokojenosti a nacházet řešení (napadá mě, že byste např. mohla o děti pečovat přes školní týden a Vaše dcera o víkendu). Pokud by s Vámi Vaše dcera nechtěla žádnou poradnu navštívit, běžte sama. Mě se návštěva odborníka osvědčila. Co se týče pracovních víkendů dětí, kdy kydají hnůj a starají se o koně, myslím, že jim to do života také něco dá. Sama se snažím odtrhnout děti od moderních technologií a vést je k vytrvalé práci. Navíc je možné, že si vytvoří blízký vztah s koňmi, což by jim mohlo pomoci s každodenními starostmi. Věřím, že jste pro svá vnoučata udělala vše, co jste mohla. Dovedu si představit, že za pár let už si budou moci o své budoucnosti rozhodovat samy a když máte tak hezký vztah, budou se k Vám rády vracet.


Zpět na seznam