Voľný čas

Dobrý deň, už som, sem raz písal tak iba doplním informácie. Šport vo voľnom čase by ma až tak veľmi nebavil . Tie ktoré ma bavia je asi len jeden. Som iný ako väčšina ľudí.neviem si vybrať koníček alebo hocičo iné popri škole čo by masom bavilo,. Veľa veci ma nebaví ako blog a cestovať veľmi nemôžem , veľa vecí čo baví iných ma nebaví a neviem prísť na tú špecifickú vec čo by ma bavila...na druhej strane rodičia sa mi až tak v detstve nenovali čo sa týka môjho vývinu ,intelekt a všetkých týchto vecí. Je to možné dohnať čo sa týka vedomostí a tvorbe neurónov a spojení? Nevedeli by ste mi odporučiť odborníka prípadne inštitúciu alebo čokoľvek čo by mi v tomto vedelo poskytnúť poradenstvo/pomoc a prípadne to rozvinúť. Taktiež niečo zažiť cez prázdniny alebo čo neviem kam by som sa mohol prihlásiť či už dobrovoľníctvo alebo hocičo iné . Ďakujem Vám veľmi pekne.
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, děkuji za upřesnění Vašeho dotazu. Rozumím tomu, že se Vám těžko hledá koníček, který by Vás bavil. Píšete, že alespoň jeden sport, to se mi zdá jako skvělý bod, ke kterému se jde vracet. V tom, jak jsou lidé rozdílní, je celá škála od těch, co se nadchnou každý týden pro novou věc, přes ty, co pěstují pravidelné koníčky, až po ty, co se věnují třeba jen jedné zálibě, nebo dokonce nemají ani tu. Takže je do jisté míry normální, že Vás nebaví to, co baví jiné lidi a máte to jinak. Rozumí tomu ale tak, že byste to chtěl změnit. Určitě trvá mé doporučení navštívit psychologa a v hlubší terapii se podívat hlouběji do Vašeho nitra, kde třeba nějaké skryté zájmy a touhy odhalíte. Další možnost mne napadá, hodně lidí se věnuje zájmům ne jen pro zájmy samotné, ale pro lidi, které u toho potkávají. K tomu se Váže otázka, jak to máte s blízkými vztahy kolem sebe, zda jste s nimi spokojený tak, jak to je, zda máte nějaký opravdu důvěrný přátelský či partnerský vztah. I to může být obsahem terapie s psychologem. K tomu, že se Vám rodiče tolik nevěnovali, i tam může pramenit Vaše obtíž najít nyní něco, co by Vás bavilo - často totiž lidé buď navazují na to, co se v dětství a dospíváni naučili, rozvíjí to, nebo mají vybudovaný zvyk se nějaké aktivitě systematicky věnovat. Co se týče Vaší otázky, zda se dá dohnat vědomosti a tvorba neuronových spojů, nevím přesně, co tím myslíte, ale ano neuroplasticita mozku je obrovská, mozek je schopen se strukturálně i funkčně měnit v důsledku vlivu prostředí. Oblast je to velmi velmi široká a těžko jednoduše odpovědět. Například i zmíněná psychoterapie je jedním z prostředků, jak měníme, obohacujeme mozkové spoje. Doporučuji kontaktovat psychologa v místě Vašeho bydliště a Vaše představy s ním probrat a poptat se na konkrétní doporučení, až si zpřehledníte, co konkrétně chcete. Co zažít přes prázdniny je široká otázka sama o sobě, zřejmě i v ní se zorientujete nejlépe v dialogu s někým, kdo porozumí Vašim potřebám a případně Vás nasměruje, kam bude potřeba. Přeji hodně štěstí!
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám pocit, že už jsem Vám napsala v minulé odpovědi téměř vše, co mě k Vašemu dotazu napadlo. Co se týče toho, zda je možné dohnat vědomosti či zlepšit tvorbu neuronů a jejich spojů, myslím že to (nejen podle mé zkušenosti) možné je. Chce to motivaci, určitou vůli, a aby Vás to také těšilo. Podle mého názoru by rozhodně bylo dobré, kdybyste navštívil psychologa a poradil se s ním. Věřím, že Vás nasměruje takovým způsobem, který pro Vás bude přínosný a pomůže Vám postupně vyřešit Vaše potíže. Moc Vám držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam