Vyměňování věcí

Dobrý večer,prosím,mám dotaz ohledně své tchýně,kterou mám ráda,ale poslední dobou je to s ní k nevydržení.Je jí 75 let.Má trochu problém s chůzí,ale jinak je dobrá. Tchanovi loni diagnostikovali stareckou demenci. Má lepší dny,ale i horší. Bydleli spolu v řadovém domku. Tchýně ale začala s podeziranim,že jí sousedi vyměňují věci. Nejdřív to bylo oblečení a postupně se to zhoršovalo. Pak už měla vyměněný plynový kotel,ledničku,pračku,okna....Prostě všechno,co šlo. Upozorňuji,že za úplně stejné věci,které odpovídali i stářím. Údajně proto,aby z ní udělali "blázna".Nakonec ten dům a lidi okolo úplně nenáviděla a tak jsme jim zařídili bydlení blíž k nám,v paneláku. První půl roku byla moc spokojená,nyní to začalo nanovo.Už má všechno vyměněné,včetně ventilů u topení a pouští jí tam tudy do bytu zimu. Teď už jí prý dokonce odposlouchavaji a vědí,kdy jde pryč. Jsou na ni domluveni opět ti bývalí sousedi. Dokonce prý když spí,tak jí někdo chodí po bytě.V reálu to není možné,ale ona si to nenechá vysvětlit a k doktorovi prý nepůjde,není blázen. Prosím poraďte,co dělat. Jinak je celkem fajn.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, potíže které popisujete jsou (v tomto věku a kontextu) nejčastěji projevem některého z typů tzv. stařecké demence. Vhodná léčba dokáže tyto projevy výrazně zmírnit. Vzhledem k tomu, že postižený typicky prožívá své bludy jako realitu, je krajně obtížné či nemožné ho přesvědčit k léčbě tím, že ho přesvědčíme o tom, že je nemocný. Situaci by bylo nejvhodnější probrat s některým z lékařů, ke kterým tchýně dochází, například praktikem. K tomu, aby si lékař vyslechl vaše pozorování, není potřeba souhlas pacienta (ten je třeba pro sdělování osobních informací vám). Informace od vás pro něj může mít zásadní význam, informace od tchýně pak může zjistit i v rámci jiného vyšetření či kontroly. Vysvětlení potřeby medikace je pak na něm - obvykle vede např. k celkovému zmírnění úzkostí a stabilizaci spánku. Další možností je kontaktovat specializované gerontologické pracoviště, a poradit se o možnostech. Přeji hodně síly i to, aby se vám podařilo zajistit potřebnou péči.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Předně bych Vás ráda ocenila za podporu a za zájem, který vůči tchýni projevujete. Zdá se, že Vaši tchýni sužují paranoidní a bludné představy, které jsou pro ni jistě nesmírně stresující. S podobnými projevy duševních obtíží se setkávám u svých klientů poměrně často. Zde se však jedná o postarší paní a psychiatrie seniorů má svá vlastní specifika, s nimiž nemám mnoho zkušeností. Pracuji totiž s mladší cílovou skupinou. Asi největší překážkou k vyhledání odborné pomoci je v případě Vaší tchýně její popírání vlastních obtíží. Můžete se však opřít o váš vzájemný vztah a vyjádřit jí vaše obavy o ni. Mám zkušenost, že není dobré chorobné představy vyvracet. Nepomáhá přinášení důkazů, že se tchýně mýlí. Snad by se Vám mohlo podařit přimět ji k návštěvě lékaře tím, že by měla možnost popovídat si o svých obavách, které ji trápí. Motivovat ji tím, že by se jí mohlo ulevit. Pro začátek si lze promluvit i s jejím praktickým lékařem, který by vás měl umět nasměrovat na další odbornou péči - ať už psychiatrickou, nebo psychologickou. Věřím, že se Vám podaří najít odpovídající pomoc a podporu.


Zpět na seznam