Výrazné projevy stresu

Dobrý den, mám otázku na jisté projevy stresu, se kterými se potýkám nově od ledna 2018. Moje klasické projevy stresu (před nějakou akcí, zkouškou apod.) se vždycky projevovaly častějším chozením na záchod a na to jsem si už zvykla a jsem s tím smířená. Ale právě od ledna se přidala novinka - výrazné bušení srdce a někdy i takové to poskočení srdce, doplněné zvýšenou teplotou (cítím, jak jsem horká) a občasným nucením k suchému dráždivému kašli. Navíc výrazné vyčerpání. Evidentně to bude ze stresu, protože když jsem v klidu doma, tak se mi to neděje. Ještě bych doplnila, že doma myslím ve svém rodném městě. A tyhle supr projevy přichází, když jsem v týdnu v Praze ve škole (do té ale chodím už 6 let, jediné co, tak jsem se přestěhovala a i na takovéto změny reaguji citlivě). Jde mi spíš o to, co můžu udělat, abych se těchto projevů zbavila. Zkouším meditační dýchání a jógu, ale zatím to moc nepomáhá. Bojím se toho, že si na to moje tělo zvykne a tyto stavy mě budou provázet do budoucna během každého stresu. Moc děkuji za odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, souhlasím s vaším úsudkem, že tyto projevy pravděpodobně souvisí se stresem a s vašimi dlouhodobějšími sklony k úzkosti. Jóga a dechové techniky bývají dobrou podpůrnou technikou, vhodné jsou i různé formy vytrvalostního sportu (běh, plavání, kolo). Než začnou mít efekt však nějakou dobu trvá, může být individuální a někdy je prostě míra obtíží tak velká, že nejde jen těmito postupy zvládnout. Vyšší účinnost mívají relaxační techniky, které byly přímo pro lidi s těmito druhy potíží vyvinuty - u nás je nejrozšířenější autogenní trénink a Jacobsonova progresivní relaxace. Pro jejich naučení je možno vyhledat specializovaný kurz. S pomocí psychologa či psychoterapeuta byste pravděpodobně lépe porozuměla původům vašich obtíží a mohla hledat další způsoby jak je zvládat. Možností je též návštěva psychiatra a léčba psychofarmaky - vhodná je zvláště v případech, kdy příznaky výrazněji komplikují život nebo výše popsané postupy nefungují dostatečně. Další doporučení vám píše naše peer-poradkyně. Držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mým problémem byla po mnoho let úzkost a deprese. Projevy, které popisujete, moc dobře znám. Postupně (jak jsem úzkost neřešila) se přidávaly další - dráždění v krku, sevření na hrudi až pocit nedostatku vzduchu, časem pak ještě mravenčení v celých pažích a úplné ztuhnutí šíje ve chvílích extrémního stresu. Moje první doporučení je: zkoušejte, co právě vám funguje, každý jsme jiný. Hledejte v knihách, je mnoho dobrých typů, ale některé fungují až po delším nácviku. Dechová cvičení, relaxace – mně to fungovalo ve skupině pod vedením, ale sama jsem to moc nedokázala, snad jen při doprovodu z CD. Mít pomůcky pro okamžité použití je dobré, ale co mi nejlépe zafungovalo dlouhodobě, bylo naučit se větší sebedůvěře, lépe sama sobě rozumět, nemít na sebe šílené nároky, umět si odpustit i nedostatky, nečekat od sebe stále jen perfektní výkon. Protože jsem musela změnit svoje celoživotní nastavení, dokázala jsem to už jen s pomocí psychoterapeuta. Moje nové vnitřní nastavení pak snížilo výskyt stresu, resp. mnohé dříve stresové situace už pro mě stresové nebyly. Výborná je také kniha Asertivitou proti stresu: číst o tom, že chybovat je normální, že nemusím všem vyhovět, že mám právo říct ne, to vše bylo pro mě hodně hojivé. Moc vám přeji, abyste své nynější stavy nenechala dojít až do úzkostné poruchy (jako se to stalo mně). Je dobře, že si to uvědomujete už teď (ve škole) a můžete na tom pracovat sama. A kdyby se vám to nedařilo svépomocí, nechte si poradit od dobrého psychoterapeuta. Stojí to za to. Hodně štěstí!


Zpět na seznam