Vztah

Dobrý den,rád bych znal názor na vztah,o kterém mám smíšené pocity. Druhým rokem chodím se slečnou,která mi například vyčítá, když ji někdy nenapíšu dobrou noc. Dále například projevovala velkou zlobu, když jsem se jel po práci projet sám autem, protože jsem se chtěl odreagovat a nepřijel jsem pro ni ke škole. Od školy se může dostat bez problémů autobusem. Dále ji velice trápí to, že jsem byl jednou s kamarádem v hospodě a opil jsem se tam a pak jsem přišel domu a smrděl jsem, prostě jsem to jednou trochu přehnal a bylo mi to i líto, nic takového však opakovaně nedělám. Je schopná se k tomu vracet a sdělovat mi, že ji vadí, že s kamarády piju, ale já jdu jen občas na dvě piva, jsem v tomto velmi zdrženlivý. Také mám jednu kamarádku, s kterou jsem před osmi lety trochu chodil, asi jednou měsíčně se sejdeme a rádi si popovídáme, to je ale vše. Své přítelkyni jsem o ni informoval, ale ona to nemůže psychicky ustát a nelíbí se jí to, oznamuje mi, že kvůli tomu brečí a tak. Dále jsem ji například pozval na ples školy, kde pracuji, tam přišla se špatnou náladou a od začátku mi tam začala vykládat, jak vůbec neví, co tam má dělat a že plesy nesnáší. Nedávno mi však řekla, že jí plesy nevadí, že na nějaký půjde se mnou ráda. Já nevím, přijde mi to prostě jako labilní chování a občas mi je z toho psychicky velice špatně, někdy mám dokonce strach, s čím zase na mě přijde. Pak si říkám, jestli já nejsem přecitlivělý a nic nevydržím. Na druhou stranu se ke mně umí chovat i velice pěkně.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z vašeho popisu nemám pocit, že byste měl ve vztahu nějaké neobvyklé či přemrštěné požadavky. (Nicméně je jasné, že mohu vycházet pouze z vašeho pohledu na situaci.) O možných příčinách píše zcela výstižně ve své odpovědi peer poradkyně, a mě nenapadá co dodat. Přeji hodně štěstí.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Ve Vašem dotazu velmi citlivě popisujete co Vám ve vztahu nevyhovuje a co Vás na jednání Vaší přítelkyně zaráží. Je velmi obtížné jakkoli hodnotit člověka nebo vztah z pár přečtených vět, ale je možné, že Vaše přítelkyně opravdu může mít jisté psychické výkyvy nálad a případná kritičnost, vztahovačnost, ulpívání na maličkostech může být způsobena její nervovou labilitou a neřešenými potížemi. Pokud u ní něco podobného vnímáte, můžete jí citlivým způsobem naznačit, že máte o ni obavu a zda by nechtěla vyhledat odbornou psychologickou pomoc. Je však možné, že nebude ochotna o případných problémech u sebe vůbec slyšet a bude jako "viníka" označovat Vás. Harmonie ve vztahu se vždy odvíjí zejména od schopnosti dobré komunikace mezi partnery. Z vlastní zkušenosti však vím, jak je i opakované probírání problémů někdy neúčinné a nevede k žádnému řešení, pokud obě strany nejsou schopny ustoupit a přijmout svůj díl zodpovědnosti. A také pokud oba nejsou schopni naslouchat potřebám druhého a sami sebe měnit. Na Vaší touze sám se projet autem nevidím nic špatného - dokážete partnerce říct, proč je to pro Vás důležité? Totéž se týká scházení se s kamarády. Je nesmírně zdravé mít nějaký svůj svět, své zájmy, své přátele a aktivity. To nijak nepopírá Vaši oddanost vztahu, naopak to podle mě ukazuje na zdravé nezávislé prožívání. Držím Vám palce.


Zpět na seznam