Vztah

Dobrý den, jsem v šestiletém vztahu, kdy asi před rokem a půl jsem začala pociťovat, že se z našeho vztahu vytrácí např. fyzický kontakt. Na základě toho jsem si našla vztah, který mě po této stránce uspokojoval. Po měsíci a půl jsem se rozhodla ho ukončit a příteli nic neříct, aby náš vztah neutrpěl a také jsem si myslela, že to dokážu vyřešit sama a s vinou se nějak vyrovnám. Bohužel se mi ale podařilo dostat se až na hranici začínající deprese, tiky v končetinách, nečekané bušení srdce aj. Abych si psychicky trochu pomohla, rozhodla jsem se to příteli napsat, protože jsme zrovna nemohli být spolu. Podle toho co psal, vypadá, že pochopil mou chybu a je schopen dál se mnou být. Samozřejmě jsem mu zmínila, že důvěru a odpuštění nečekám ihned a veškerý čas, který potřebuje na vstřebání těchto informací mu ráda dám. Mi se psychicky trochu ulevilo, žádám Vás ale o radu, jak se dostat opět do psychické pohody, kterou jsem měla předtím, protože stav, v kterém se nacházím teď je sice lepší oproti tomu, jak to bylo předchozí cca dva měsíce, psychické pohodě se to ale určitě nerovná. Moc děkuji.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, za kriteria pro rozhodování zda již navštívit odbornou pomoc , považuji délku trvání obtíží, to do jaké míry komplikují vaše základní fungování a zda se míra obtíží zlepšuje. Na základě vašeho psaní to nedokáži rozhodnout, nicméně si myslím, že to dokážete zhodnotit sama. Předpokládám, že docházení do psychoterapie (případně i psychiatrická medikace) by vám dokázali účinně pomoci. Kromě dalších tipů, které máte v odpovědi peer poradkyně mě napadalo, zda by nebylo podpůrné tyto myšlenky a prožitky sdílet s někým blízkým? Přeji ať se vám daří lépe.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, zdá se mi, že situaci řešíte sama a celkem logicky. Chápu, že se nyní necítíte psychicky dobře, že Vás to bolí asi, ale to, co se stalo, už nejde vzít zpět. Myslím, že Vaše trápení může odnést čas, nebo možná nějaký posun ve vztahu, třeba vám stávající vztah přinese nové zážitky, nebo také ne a bude třeba nějakých změn, ale to už nechávám na Vás. Doporučuji být na sebe vlídná, i přes možný pocit viny, relaxovat, cvičit, odpočívat. Pokud byste na sobě pozorovala dlouhodobě psychickou nepohodu i přes veškerou snahu dát věci do pořádku, je možné vyhledat například psychologickou, nebo psychoterapeutickou pomoc.


Zpět na seznam