Žárlivost

Dobrý den, jsem podruhé ženatý, s manželkou jsme spolu již 9 let a máme dvě děti. Bohužel mě poslední dobou trápí buď manželky partnerský život před naším vztahem nebo ten můj na zkušenosti značně chudší. Před časem mi prozradila, že její bývalý přítel žije s její sestřenicí a při rodinných sešlostech se stýkáme. Požádal jsem manželku, aby mi odvyprávěla všechny její vztahy přede mnou. Chtěl jsem jí tím více poznat, chtěl jsem se vyvarovat dalším překvapením a navíc mě vždy vzrušovala představa, že se miluje s jiným mužem a tyto vyprávění včetně intimních detailů mě velice vzrušovaly. Bohužel jsem začal rekapitulovat i můj život (měl jsem v před ní pouze jednu ženu a to také necelých 10 let, zatímco moje žena měla partnerů 7 a život si užívala jiným stylem) a na manželčin život jsem začal žárlit a sobě vyčítat, že jsem také neměl více partnerek atd. Nedokážu myslet na nic jiného, mývám dost nálady, kdy jsem uzavřený, myslím na to, nebavím se a jsem nepříjemný, což se opět odráží v našem vztahu. Začal jsem mít zvýšenou potřebu sexu a neustálé důkazy lásky. Manželka mě ujišťuje, že mě miluje, že si předešlými partnery formovala co v životě chce. Logicky toto všechno chápu, je to minulost, nezměním jí, nic špatného neudělala, ale nedokážu si to v hlavě srovnat. Došel jsem až tak daleko, že jsem manželce začal lustroval emaily, což jsem nikdy nedělal, nebyl jsem nikdy žárlivý. Přestal jsem, manželce jsem to řekl a omluvil se, nevim, kde se to ve mě bere. Poraďte prosím co dál.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, zdá se, že zjištění o dřívějším životě vaší ženy, vám nějakým způsobem nabouralo nejen její obraz, ale zřejmě i obraz sebe samého a asi i další představy o světě. Řešením by mohlo být, tuto "kolizi" podrobně prozkoumat. Dále by mi přišlo užitečné, abyste si ujasnil, z čeho pramení vaše potřeba "neustálých důkazů lásky". S tím by vám mohla pomoc psychoterapie. Pokud se ukáže, že obtíže významněji vychází z partnerskéhou soužití, bylo by na místě zahájit i párovou terapii. Zároveň by však bylo vhodné, abyste vnímal, posiloval a zaměřoval se i na věci, keré jsou ve vašem vztahu funkční a pozitivní. Pokud by se vám myšlenky související s tématem vtíraly natolik, že to ohrožuje obvyklé fungování, nebo pokud zažíváte těžko snesitelné úzkosti, můžete s psychiatrem zkonzultovat zda a jakým způsobem by vám mohla pomoci psychofarmaka. Přeji ať se vám daří situaci zlepšit.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Musím říci, že mé životní zkušenosti se vašeho dotazu příliš netýkají, nicméně odpovídám, jak dokáži. Myslím si, že zatímco jiný typ intimních zkušeností u obou partnerů by neměl ve vztahu nijak výrazně vadit, tak žárlivost dokáže zničit i velmi hezký vztah, bohužel. Kdyby mě manžel kontroloval maily, asi bych ho určitě nepochválila. Přijde mi to jako velká slabost a je vlastně na druhou stranu ale velmi odvážné se k tomu přiznat a omluvit se. Z vašeho výstižného popisu situace a ze sebereflexe soudím, že se může jednat o přechodnou krizi, kterou dokážete ustát. Kdyby se ale problémy zhoršovaly, nebo jste–li situací vyčerpaní, bylo by lepší zajít třeba k terapeutovi, který by vás podpořil. Držím palce oběma.


Zpět na seznam