Zbláznila jsem se v 15-ti letech

Dobrý den, už to nezvládám. Mám hrozný strach, že nad sebou ztratím kontrolu, že někomu ublížím nebo že spáchám sebevraždu. Pořád jsem strašně slabá, mám pocit, že nic nemůžu kvůli té slabosti udělat. Bojím se, že umřu nebo že zmizím. Připadám si jak ve strašidelném snu, že kterého se nemůžu probudit. Nechce se mi jíst ani pít. Nedokážu myslet na nic jiného. pořád dokola musím přemýšlet, proč se tak cítím a co mám dělat atd. K psychologovi se dostanu nejdřív za měsíc. Nevím, jestli to do té doby vydržím.
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, děkuji, že se s důvěrou obracíte na naši poradnu. Z vašeho psaní rozumím, že se Vám daří opravdu špatně. Nepíšete další okolnosti ve Vašem životě, se kterými by Vaše popsané stavy mohly souviset, ani zda se léčíte u psychiatra či užíváte nějaké léky. A proto bych Vás chtěla rozhodně podpořit k tomu, pokud svého psychiatra máte, abyste se na něj co nejdříve obrátila. Pokud ne, je vhodné navštívit krizové centrum ve Vašem regionu - tam můžete přijít bez objednání kdykoliv a je to místo, kde můžete konkrétně řešit co Vás trápí v dialogu s odborníkem, což bohužel nemůže obsáhnout naše poradna. Je možné, že v tuto chvíli bude vhodné nasadit i léky, díky kterým byste mohla pocítit úlevu. Umím si představit, že někdy není lehké udělat první krok k neznámému odborníkovi, ale věřím, že se Vám dostane porozumění a podpory, kterou teď potřebujete. Můžete se také obrátit na některou z krizových linek. Máte ve svém okolí někoho blízkého, s kým můžete o svých stavech hovořit? Někdy bývá úlevné, nebýt na všechny myšlenky a starosti sama. V tuto chvíli je dobré, abyste se soustředila na pravidelný spánkový režim, pravidelnou stravu, pokud máte nějaké strategie, jak směřovat ke klidnějšímu trávení dne (například jste u psychologa, kam docházíte, nacvičovala relaxaci, cvičíte jógu, anebo Vám pomáhá jít se projít do přírody), zkuste alespoň něco zařadit. Také pokud už jste podobnou situaci někdy v minulosti zažívala, můžete si vzpomenout, co konkrétního Vám pomáhalo a zkusit se k tomu vrátit? Držím Vám moc palce, ať je Vám co nejdříve lépe.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vydržte! Sice nepíšete příliš konkrétního, ale z vašeho dotazu je mi jasné, že je vám prostě blbě! Znám takové chvíle, dokonce nejen chvíle, ale dny a týdny a moc s vámi soucítím. Kdo nezažil, jaké utrpení člověku může udělat psychika, vůbec si to nedovede představit. Já ano. Ale přesto - nebo možná právě proto - vás chci povzbudit, abyste nic nevzdávala. I nejhorší utrpení jednou skončí a ani vy sama si ho časem nebudete pamatovat tak plasticky, jako když jsme v tom pekle. Ale přejde to! Pokud máte pocit, že nevydržíte do plánované návštěvy psychologa, můžete se obrátit na některé krizové centrum, tam lze přijít i bez objednání. Nebo by vám první pomoc mohl dát váš praktický lékař, máte někoho, ke komu máte důvěru? Často uleví i rozhovor s někým blízkým nebo naopak s někým neznámým, anonymním - třeba na lince krizové pomoci. Rozhodně vězte, že v tom nejste sama, je nás mnoho, kdo jsme se cítili zralí na sebevraždu! Mívala jsem hrůzu z představy, jak nesnesitelný bude už stále můj život a že to neunesu. Dnes na to naštěstí už jen vzpomínám a jsem ráda za každý obyčejný den. Moc vám přeji, abyste i vy došla zase klidu a pohody. Jde to - i z nejhorších hlubin vede cesta zase nahoru. Hodně síly a taky kus štěstí!


Zpět na seznam