zeť je alkoholik

Dobrý den.Je mi 65let a trápí mě zeť je alkoholik a trpí sním dcera i vnoučata.S dcerou se znají vlastně od dětství,byli spolužáci.Bydlí asi 70km o nás, kde si postavili dům.My jsme se jim do manželství nepletli a pak jsme dělali jako,že o ničem nevíme.Dcera nechtěla,že si to musí vyřešit sami.Zeť se před námi schovává,když k nim přijedeme na návštěvu a nebo spí,že ho ani nevidíme.To se stalo i,když jsme jim přivezli děti od nás z víkendu.Ani se s nimi nepřišel přivítat.Děti se ptali kde je tatínek?Dcera jim řekla,že spí.Jako ho před dětmi chrání.Je hrubý na dceru i na děti.Mám o ně strach,prý to už trvá- co se narodilo druhé dítě a letos jde do první třídy a starší je 8 roků.Nevím jak se zachovat, abych tu situaci ještě nezhoršila,když byli u nás,tak byl zeť na dceru hrubí-je slabé slovo a já jsem se ji ani nezastala-jako v šoku.Dceři jsme s manželem říkali,že může bydlet s dětmi u nás doma,ale že nechce děti připravit o domov,kde jsou zvyklí a chodí tam do školy a ona tam má práci.Jak jim pomoct?Děkuji
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, řešení podobných situací je komplikované a zdá se mi, že děláte co můžete. Vhodné bývá vyjádření podpory a nabídnutí pomoci - jak psychické, tak praktické. Rozhodnutí je pak samozřejmě na dceři. Vy můžete nastavovat hranice na "svém území". Pokud bude zeť chtít přijít na návštěvu, máte právo vyžadovat střízlivost a slušné chování. V krajním případě, pokud máte obavy z vážné psychické či zdravotní újmy dětí, máte možnost kontaktovat OSPOD; v bezodkladných případech pak policii. Zdá se mi vhodný návrh peerkonzultantky, podpořit dceru v tom, aby situaci zkonzultovala s odborníkem - především jak se v situaci ochránit a pokusit o změnu. V rozhodování závislého pro nástup do léčby hrají téměř vždy roli vnější tlaky. Pokud okolí chování toleruje, nemívá obvykle důvod cokoli měnit. Podobu těchto strategií a podporu v jejich nesnadné aplikaci může najít v některé z adiktologických či AT ambulancí, které obvykle nabízejí i konzultace pro blízké osoby závislých. Držím vám palce.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Ve své praxi s klienty se příliš často s problematikou lidí se závislostí nesetkávám, ale pokusím se na dotaz reagovat alespoň v duchu mého obecného povědomí o tomto tématu. Závislost na alkoholu je onemocnění, které závažným způsobem ohrožuje dotyčného i jeho okolí. Naprosto chápu, že máte o dceru a o vnoučata obavy. Úspěšnost léčby závislostí, stejně tak jako úspěšnost léčby jiných psychických onemocnění, závisí především na ochotě a vůli pacienta vyhledat odbornou pomoc. Rozumím tomu, že chcete dceři pomoci a zároveň nechcete do jejich soužití nějak radikálně zasahovat. Zdá se mi, že děláte, co můžete - nabízíte dceři podporu a praktickou pomoc v nabídce bydlení. Pokud se však Váš zeť pro léčbu nerozhodne sám a z vlastního přesvědčení, nemůže to fungovat. Je zřejmě na dceři, aby se rozhodla, zda v soužití dál setrvávat, nebo odejít. Možná by dceři v rozhodování mohla pomoct nějaká forma psychologické podpory, aby se v situaci lépe zorientovala a zvážila své možnosti. Držím vám palce a přeji brzký obrat situace k lepšímu.


Zpět na seznam