Zlozvyk, který mi zohyzďuje tělo

Dobrý den, jsem celkem neurotický člověk, a když mám nervy, nebo nemám co dělat s rukama, škrábu si obličej (někdy si to ani neuvědomuji), kousky kůže co mi zůstanou za nehty potom jím. Hrozně mě to uklidňuje, ale je to hnusný a chci se toho zbavit, bohužel mi to vůbec nejde. Mám kvůli tomu rozškrábaný obličej a zlámané nehty. Prosím, poraďte co mám dělat? (K psychoterapeutovi chodím, ale moc to nepomáhá.)
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, jako první chci vyjádřit, že je skvělé, že navštěvujete psychoterapeuta a hledáte cestu, jak se svých obtíží zbavit. Píšete také, že to moc nepomáhá a obracíte se o radu sem k nám. Bohužel z vašeho psaní se nedozvídám další okolnosti obtíží, tutíž nemohu napsat nic konkrétního. Skvělé tipy naleznete v odpovědi naší peer poradkyně. Každopádně vás ale chci podpořit, abyste se svým psychoterapeutem hovořil/a o tom, že máte dojem, že vám sezení příliš nepomáhají, dobrý terapeut tyto obavy rád uslyší a bude s nimi pracovat. Zároveň můžete zvážit návštěvu psychiatra, nastavením medikace se může vaše úzkost a tím i škrábání zmírnit, v kombinaci s psychoterapií pak přinést očekávanou úlevu. Držím palce, ať se vám daří.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Neurotické obtíže se často pojí s neurotickým chováním,kterým se člověk nějakým způsobem uklidňuje. Já sama sice nemám asi žádné neurotické chování v tak velké míře, jak to popisujete vy, ale také to znám. Když jsem nervózní, koušu se třeba do rtů. Je skvělé, že docházíte na psychoterapii. Sama na terapii také chodím a opravdu mi pomáhá, když mohu o svých pocitech a o svém chování otevřeně mluvit se svým terapeutem. Vždycky ze mě část té vnitřní tísně po terapii spadne a mám pak i menší nutkání dělat podobné věci na zklidnění. Věřím, že terapie pomáhá, ale jeto běh na delší trať. Opravdu hluboká traumata člověk nezpracuje během pár sezení. Napadá mne, zda by Vaše neurotické škrábání se nešlo nahradit něčím, co by Vás také dokázalo zklidnit, ale tolik by Vás neničilo. Někomu pomáhá žvýkat žvýkačku, jinému pustit si do sluchátek hudbu. Existuje celá řada pomůcek pro odbourání vnitřního napětí, které lze v ruce mačkat (různé míčky a podobně), jiné se dají kousat (jsou třeba i speciální kousátka, která jde nasadit na tužku a vydrží opravdu hodně). Mnoha lidem pomáhá pro odbourání stresu pohyb. Vhodnou náhradu nevyhovujícího chování můžete zkusit hledat i v rámci své terapie. Držím Vám palce a přeji brzkou změnu k lepšímu.


Zpět na seznam