Zmatenost

Dobrý den, nevím jak začít, ale poslední dobou mám neustále pocit, že mi něco je,že mám nějakou nemoc. Neustále mě bolí záda, občas zaludek, do toho se přidávají stavy jakoby zmatenosti,mam spatnou paměť a občas mi přijde všechno jakoby v mlze nebo jak to říct. Pomalu si nemůžu ani vybavit co jsem dělala předešlý den. Myslíte, že tohle všechno je psychicky problém? Vzdycky jsem byla velký nervak, takže se dost stresuji s každé maličkosti. Nevím jak dál tuhle situaci řešit, už jsem fakt zoufalá, ale pořád doufám, že to nějak odezní, i když už to trvá tak dlouho. Předem děkuji za rady
Avatar

Jana Rašková Ottová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, děkuji za důvěru, se kterou se na naši poradnu obracíte. Rozumím tomu, že jste už zoufalá, když Vám již delší dobu není takto dobře. Aby se Vaše fyzické obtíže daly klasifikovat jako pouze psychický problém, bylo by nutné vyloučit jinou zdravotní příčinu. Proto bych Vás, stejně jako naše peer poradkyně, podpořila obrátit se na obvodního lékaře a konzultovat Vaše zdravotní obtíže s ním, případně s dalšími specialisty. Zároveň píšete, že jste vždy byla nervák a hodně se stresujete i z maličkostí, tutíž vnímáte, že by Vaše obtíže mohly mít i psychickou složku. Fyzické příznaky, které popisujte, mohou být totiž také doprovodnými symptomy úzkosti či deprese, často obojího. Mohou být ovlivněny únavou, vysokou mírou stresu, který můžete prožívat a podobně, o tom ovšem nepíšete. Zmatenost a špatná paměť mohou být důsledkem horší schopnosti koncentrovat pozornost, která patří mezi psychické funkce, které jsou úzkostí i depresí velmi ovlivněny. Pokud Vám tyto stavy trvají již delší dobu, je méně pravděpodobné, že by odezněly sami od sebe. Doporučila bych Vám obrátit se na psychoterapeuta, klinického psychologa, se kterým můžete hledat souvislosti problémů s událostmi ve Vašem životě a také strategie, jak se stresem či úzkostí pracovat. Také se můžete obrátit na psychiatrickou ambulanci, kde vedle podpůrné konzultace může nasazení vhodných léků přinést úlevu v řádu týdnů. Vhodné je sledovat sama na sobě, zda se příznaky (bolesti břicha, zmatenost) objevují společně s nějakými konkrétními pocity (například strach, zlost), nebo v konkrétních situacích (zaměstnání, nebo naopak doma, cestování mhd, a podobně). Obecně lidem s úzkostnými problémy pomáhá ke zlepšení dobrá životospráva - pravidelný denní režim, pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu a sport, dostatek spánku, kvalitní strava, péče o vztahy s blízkými lidmi, dostatek času na zájmy a koníčky a v neposlední řadě pravidelné zařazení relaxačních aktivit (relaxace, dechová cvičení, meditace, jóga). Držím Vám moc palce.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Píšete o svých zdravotních potížích a jak jste z dané situace již zoufalá, a zda to může způsobovat psychika. Stres často způsobuje psychosomatické problémy a mohou to být projevy ze všech těch, které jste jmenovala. Myslím si, že běžným postupem bývá vyloučení jiných příčin, které mohou dané zdravotní komplikace způsobovat a teprve pak se řeší možnost psychosomatických potíží. Doporučovala bych Vám nejdříve navštívit svého obvodního lékaře a svůj stav s ním zkonzultovat. Rozhodně také pomůže začít pracovat na odbourání stresu ve Vašem životě. Zkuste se věnovat svým zálibám a najít si čas na odpočinek. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam