Změna nálad, problém se spánkem

Dobrý den, již několik týdnů pociťuji změnu nálad. Některý den jsem šťastná a další den se mi chce stále brečet, křičet a přemýšlet nad svým životem. Také se mi příčí být v místnosti s několika lidmi, hlavně když po mě někdo chce abych mluvila. Nejraději bych seděla v rohu a ostatních si nevšímala. Což ve škole nemohu. K tomu mi poslední dobou dělá problém spánek, kdy nemohu usnout a když usnu tak jen na několik hodin. Poté jsem unavená a pobolívá mě hlava, takže se ve škole nemůžu soustředit na výklady učitelů. Již několikrát jsem chtěla vyhledat pomoc u psychologa, ale kdybych o tom řekla rodičům jen by nad tím zakroutili hlavou s tím, že to za chvíli přejde. Jen si potřebuji s někým popovídat a říct to co mě nejvíce trápí.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, kolísání nálad, vnitřní napětí, potíže v kontaktu s dalšími lidmi i poruchy spánku mohou být důsledkem toho, že vás něco trápí. (Nejsem si jist, zda vás trápí něco, co zde přímo neuvádíte, nebo jestli tím myslíte, že vás trápí tyto potíže.) V každém případě, pokud si sama nedokážete poradit, považuji rozhodnotí zajít k psychologovi za správné a zcela na místě. Pokud je vám méně než 15 let, je opravdu souhlas rodičů nezbytný (s vyjímkou velmi závažných situací a stavů), mezi 15. a 18. rokem pak většinou nebývá vyžadován. Nejlepší by asi bylo, kdyby se vám podařilo situaci rodičům vysvětlit. Nepohla by v tom třeba i tato odpověď? Další možností je probrat vaše starosti s jiným dospělým, který by vám dokázal pomoci - ať již přímo, nebo v komunikaci s rodiči. Co třeba školní psycholog, některý z učitelů či jiný příbuzný? Můžete také zavolat na Linku bezpečí, kde je možné se o svých potíží poradit alespoň telefonicky, případně i anonymně. Přeji, ať se vám podaří najít někoho, kdo vás dokáže podpořit.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, podle mé zkušenosti je právě možnost mluvit s odborníkem, tj. psychoterapeutem, psychologem o svých pocitech, trápeních a starostech velmi úlevná. Pro mě byla psychoterapie místem, kde jsem mohla otevřeně mluvit o všem, co mě trápilo, a vždy jsem mohla počítat s upřímnou, ale zároveň laskavou reakcí, nasloucháním a neodsuzováním, ale zároveň s tím, že mi terapeutka citlivě ukáže nebo pomůže uvidět i moje omyly, věci, které bych mohla mít v životě jinak i cestu, jak toho dosáhnout. Zkuste rodičům vysvětlit, že možná i vy toto potřebujete, abyste nesnadným obdobím dospívání prošla s větší jistotou a snadněji se stala dospělým, který bude rozumět sám sobě a tím i ostatním a bude se mu v životě dařit dobře. Moc vám to přeji.


Zpět na seznam