změny nálad

Dobrý den, je mi 15 let a vnímám, že se moje chování liší od chování ostatních lidí. Abych to upřesnila, vše co udělám mám propočítané dopředu, protože mě dokáže rozhodit každý detail se kterým předem nepočítám. Došla jsem k závěru že to je proto, že nevím odpovědi na spoustu otázek týkajících se mě. Mám totiž naprosto nejasnou představu sama o sobě. Všechny věci co mě charaterizují (má oblíbená barva, nebo můj humor) jsou totiž smyšlené. Zkráceně nevím kdo jsem. Občas si připadám jako takový ten avatar ve hrách, kterému lidé teprve vybírají vzhled, vlastnosti atd. Po většinu času mám také pocit že necítím nic. Nevím, zda je to možné, nebo jestli jen nedokážu rozpoznat určité city, ale stává se mi, že jen ležím v posteli a vidím jen prázdno. Naopak emoce prožívám až příliš intenzivně. Když mě něco dojme, okamžitě brečím. Když se naštvu, jsem schopná čehokoli. Problém ale je, že se mé emoce a nálady střídají až příliš často. V jednu chvíli jsem schopná brečet nad dobrými skutky lidí a hned za pár minut plánovat různé "pasti" a intriky na osoby co jsou mi blízké. Baví mě je různě zkoušet a prověřovat, protože se bojím, že mě nemají rádi a myslím si, že je lepší na to přijít takto než jakkoli jinak. Také jsem několikrát odkopla svoje dobré kamarády jen proto, že jsem na to měla náladu a jednoduše jsem mohla. Nemyslím si, že je mé chování normální. Bojím se toho, co dělám a čeho víc jsem schopná.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nejistoty v identitě, hledání nového místa ve světě i výkyvy nálad do jisté míry k dospívání patří. Staré (tedy dětství) končí či skončilo a nové (dospělá identita) ještě není vybudovaná. Váš popis ve mě budí dojem, že vaše potíže obvyklou míru překračují. Není z něj však zřejmé, zda nejistoty ve vlastní identitě jsou dlouhodobou potíží, nebo souvisí až s dospíváním a jedná se tedy o "momentální" krizi. Celkově to ve mě vyvolává pocit, že jste se svými starostmi velmi sama. Pomocí by mohlo být nalezení spojence, kterému můžete věřit, který vás podpoří. Pokud se jedná o momentální krizi, může jím možná být někdo z vašeho okolí. Pokud nikoho takového nemáte, nebo jsou tyto potíže dlouhodobé, považoval bych za vhodné vyhledat odbornou pomoc - školního psychologa, výchovného poradce či klinického psychologa. Situaci můžete též podrobněji probrat (a kontakty získat) na telefonní (a internetové) Lince bezpečí. Přeji, ať se vám podaří nalézt způsob, jak žít spokojeně se sebou i ostatními.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, na jednu stranu se mi chce vás uklidnit, že podobné výkyvy a nejistoty jsou ve vašem věku normální: navzdory všeobecné představě to není jednoduché období, člověk přestává být dítětem, ale dospělým také ještě není a to s sebou samo o sobě nese hodně nejistot, úzkostí a příšerných nálad. A netrvá to chvíli, stát se dospělým a vědět, kdo jsem. Na druhou stranu, pokud sama vnímáte, že jsou vaše výkyvy a trable větší než u jiných (nezdá se to jen?) a pokud to už vnímáte jako hodně nesnesitelné, je určitě dobře říct si o pomoc a vzít si podporu odborníka k tomu, abyste si věci lépe uvědomovala a mohla se rozhodovat, jak je v životě chcete mít a jak naopak ne. Na vašem místě bych začala u školního psychologa, v poradně pro rodinu, pedagogicko-psychologické poradně pro mládež nebo na telefonické lince pro mládež. Tam by vás případně navedli, pokud byste po nějakou dobu potřebovala pravidelnější osobní podporu. Držím vám palce, ať se vám podaří projít nelehkým obdobím dospívání co nejlíp. Nejste v tom sama, mnozí jsme to si prošli nelehkým dospíváním, nebo jím zrovna procházíme.


Zpět na seznam