zoufalství a vztek

Dobrý den, od 13 let cca do 18 jsem měla mentální anorexii, od cca 18 let trpím každodenními bolestmi zad, na které nepomáhá fyzioterapie, cvičení ani masáže. Zhruba před pěti lety se přidala schizofrenie. Mám za sebou tři ataky, momentálně jsem v remisi, přesto mě pronásledují zlé obsese, někdy agresivní myšlenky a představy. Chodím do jednoduché práce na poloviční úvazek, přesto se mi dělá ráno na zvracení, někdy opravdu zvracím. Bohužel čím déle se „léčím“, tím více mám pocit, že mi mizí naděje na nějaké zlepšení a „normální“ život – chodila jsem téměř čtyři roky na skupinové terapie do centra specializovaného na léčbu duševních poruch, zhruba stejnou dobu chodím na individuální terapie. Všichni se mě vyptají, jak věci jsou a případně na moje pocity (což mi, pravda, trochu pomáhá těžkosti nést), nikdy jsme se ale nedobrali k ničemu, co by zmírnilo mé obtíže. A přitom nemyslím, že bych chodila k nějakým „špatným“ terapeutům. Rodiče na mě naléhají, kdy se to zlepší a já se osamostatním. Teď snad chápou, že dělám, co umím, ale je to frustrující. Bohužel jsem studovala VŠ, takže mám důchod 3351 Kč a z částečného úvazku si na sebe nevydělám. Momentálně cítím obrovský vztek za prožitých 17 let utrpení, které bohužel nevypadá, že by někde mělo konce. Teď se zabít nechci, i když pokus už byl. Nějaká rada, doporučení, pomoc, naděje? Nebo prostě vydržet, držet dokud se nezblázním úplně?
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, přiznávám že dotazy jako je ten váš, pro mě bývají nejtěžší. Obávám se, aby má doporučení nebyly jen "panské rady" i když je myslím upřímně. Samozřejmě bych raději dával naději na výrazné změny, ale někdy je úspěchem i částečná úleva (kterou vy máte například v psychoterapii). Zdá se, že máte kvalitní péči a vyzkoušela jste co se dá. Navíc mi přijde, že se léta opravdu snažíte a nevzdáváte se i když výsledky nevedou k takovému zlepšení, jaké byste si přála. V takových situacích často cítím smutek, že nemohu pomoci více, a zároveň obdiv k dotyčnému, že to nevzdal - v tomto případě k vám. Další úvahy mě vedou k tomu, co situaci může učinit snesitelnější i když se její podstata výrazně nezmění. Často jsou odpovědí blízké mezilidské vztahy a sdílení s těmi, kteří pro nás mají pochopení a dokážou nás podpořit - i když třeba není v jejich silách situaci změnit. Někdy smysluplná činnost. Napadá mě, zda by vás rozvoj některé z těchto oblastí mohl podpořit. Z konkrétních tipů to může být např: setkávání s dalšími lidmi s duševními problémy (volnočasové aktivity, svépomocná setkání), dobrovolnická či zájmová činnost, společná konzultace u terapeuta s vašimi rodiči (aby více pochopili vaše potřeby a snahy). Moc vám přeji sílu a naději i do dalších měsíců a let.
Avatar

Michal Kašpar

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme, že jste se se svou otázkou obrátila také na peer poradce. Pravděpodobně byste vzhledem k vašim zkušenostem byla s to poradit i vy mně, kdybych se na vás obrátil s podobným dotazem. Tím nechci nijak zpochybňovat vaši nepohodu a s ní spojené pocity vzteku. Léčím se ze schizofrenie rovněž 17 let a moje sociální situace se zlepšila teprve nedávno. Paranoidní pocity mě provázejí stále. Chci vám říci především, že vám držím palce. Myslím, že se můžete poohlížet po různých zaměstnáních a zároveň si hledět svého zdraví, tělesného i duševního. Píšete, že psychoterapie vám poskytuje částečnou úlevu, proto navrhuji, abyste své hledání směřovala tímto směrem a díky svým zkušenostem s anorexií a se schizofrenií se zajímala například o práci peera, nebo se přinejmenším s nějakým peer konzultantem setkala.


Zpět na seznam