Autismus? Retardace? Nárok na důchod.

Dobrý den, mému bratrovi je 25 let. Nikdy nebyl u psychologa, ani psychiatra, nikdy nepracoval, ale je nad slunce jasné, že psychicky není v pořádku. Není samostatný a mentálně je na úrovni dítěte. Rodina ho finančně podporovala, ale už nelze. Chci ho mít u sebe, ale byla bych ráda, kdyby pobíral aspoň nějaký důchod. Nejsem si jistá ale, zda bude mít na nějaký důchod nárok, vzhledem k neplacení sociálního. Má s podobnout poruchou, která trvá již od narození na nějakou finanční dávku nárok? Děkuji předem za odpověď.
Avatar

Lenka Vaňková

Odpověď odborníka:
Dobrý den, abyste zjistila, zda by Váš bratr měl nárok na invalidní důchod, zkuste si přes praktického lékaře (nebo jiného odborníka, kterého bratr navštěvuje) podat žádost u Okresní správy sociálního zabezpečení. Invalidním může být člověk na základě zdravotnického posudku uznán i zpětně, a tak i když nebylo placeno pojistné, může se jednat o doplacení malé částky, která by stála za to, aby mu byl důchod po další roky vyplácen. Jinak se jedná o klasickou cestu, tedy registrace na Úřadu práce, nárok na podporu v nezaměstnanosti na půl roku, a pak dávky podle příjmů společně posuzovaných osob. Přeji hodně sil. LV
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, musím nechat odpověď na našem odborníkovi, protože s podobnou situací nemám zkušenost. Předpokládám, že bez vyjádření lékaře, jeho posudku a doporučení dalšího postupu to asi nepůjde, ale jak píšu - nemám odbornost, ani vlastní zkušenost ke kvalifikované radě. Držím palce, ať najdete dobré řešení.


Zpět na seznam