Chráněné bydlení či něco jiného?

Dobrý den, magistro Vaňková. Jsem člověk trpící sociální fóbií a depresemi, rok pobírám invalidní důchod, uznali mi 3. stupeň. Je mi 27 let, jsem muž, žiju u jednoho z prarodičů, s rodiči jsem v kontaktu. Peníze nic moc, to proto, že mám jen ZŠ, protože jsem nedokázal dodělat 4. ročník SŠ, takže nemám ani to ani maturitu. A protože jsem nedokázal řešit problémy dříve, nedokázal jsem si udržet práci a v jedné jsem vydržel své dosavadní rekordní… 4 měsíce. A to je, prosím, rok 2016. To je nástin mé situace. Začínám tušit, že se těžko zvednu v tomto prostředí, kdy mě můj příbuzný (tedy tu žijící příbuzná) osočuje ze lhaní a předstírání doktorům, což samozřejmě není pravda, tím spíše, že jsem psychiatričku rok zpátky požádal o podklady pro ID až na nátlak mojí mámy a popsal situaci takovou, jaká je a ani jsem uznání 3. stupně nepředpokládal. (část 1)
Avatar

Lenka Vaňková

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pane P. Děkuji, že se obracíte na mě, snad jste nešlápl vedle ;-) Pro mě jste šikovný člověk, když dokážete vyjít s důchodem 4 000 Kč na měsíc. Částky invalidních důchodů jsou velmi nízké, setkala jsem se už i s tím, že lidé podali žalobu k soudu o zvýšení důchodu a uspěli. Zmiňujete ve svém mailu chráněnou dílnu či chráněné bydlení. Co se týče práce: existují sociálně terapeutické dílny, do kterých můžete docházet jako klient a postupně zjišťovat, na co máte energii, jakou práci byste chtěl, co ve Vás je. Tato služba bývá propojená se službou sociální rehabilitace a ta by Vás mohla provázet v otázce bydlení - mnohdy nejde jen o nalezení bydlení, ale také o jeho udržení, o to, abyste se necítil doma špatně a našel jste sílu dojít do k holiči nebo doktorovi (fungují i doprovody). Myslím si, že zrovna Váš psychiatr by měl mít o těchto službách přehled a mohl by Vám nabídnout jejich letáčky či Vás do nějaké služby propojit. Cílem jakékoliv léčby je zotavení - věřím, že s jakoukoliv nemocí se dá žít příjemný život, i když je člověk občas nahoře a jindy zase dole. Jelikož nevím, v jakém místě se nacházíte, pošlu Vám odkaz na registr sociálních služeb, kde si sám zvolíte, o které město se bude jednat. Hledejte tedy ve svém okolí sociální rehabilitaci, sociálně terapeutickou dílnu nebo chráněné bydlení (podpora bydlení nebo přímo podporované bydlení - to je placená služba - bývá poskytováno i sociální rehabilitací, která dostává k dispozici byty od města - možná by i toto byla pro Vás cesta). http://iregistr.mpsv.cz/socreg/vitejte.fw.do;jsessionid=B1E44C1132EDAB3845EC81BE61ACA572.node1?SUBSESSION_ID=1626096341837_1 Snad jsem Vás nezahltila informacemi, projděte si odpověď, vyhledejte si služby okolo sebe a v případě nejasností se nám ozvěte. Mějte se dobře. LV
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nemám dostatečnou vlastní zkušenost, abych vám dokázala poradit ohledně bydlení ani práce v chráněné dílně, proto nechávám odpověď na odborníkovi. Moc vám držím palce, ať ze současné situace najdete dobré východisko. Je dobře, že se obracíte pro pomoc, často jsou naše situace řešitelné, ale s podporou a vedením někoho, kdo zná způsoby a cesty, jak nám pomoci. Prvním krokem je říct si o takovou pomoc. Tak ať najdete řešení, se kterým budete spokojen.


Zpět na seznam