Dcera 18 let

Dobrý den. Mám prosbu ohledně mé dcery, které je již 18 let. Do svých 18byla po ústavech ohledně drog. Nyní po tom všem je stále ve stavu, kdy ji sama nezvládám. Neposlouchá mě v ničem a naprosto rezignuje ve fungování běžného života. Není schopna práce, jen leží a spí, nebo dělá, že spí. Už měsíc ji lámu na vyřízení si občanského průkazu. Stále nic. Agresivní jednání. Moc děkuji za radu.
Avatar

Petr Sturma

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Pokud Vaše dcera podstoupila léčbu závislosti a nadále abstinuje, může pro ni být těžké začít fungovat v běžném životě. Nicméně je to součást a procesu léčby. Nevím, zda Vaše dcera pokračuje v léčbě závislosti v nějakém doléčovacím zařízení, nebo ambulantní formou. Myslím, že pokud nikam nedochází, tak by to bylo vhodné. Různé doléčovací a podpůrné programy organizují služby zabývající se pomocí závislým. Rozumím tomu, že se dceři snažíte jako matka pomoci, ale někdy je bohužel nutné stanovit jasné hranice a pokud nejsou dodržovány, tak trvat na domluvených sankcích. Pokud s Vámi dcera žije, je naprosto legitimní požadavek, aby se podílela na chodu domácnosti a to jak činností, tak finančně. Pokud to odmítá, měla byste zvážit, zda společné bydlení neukončit. Vím, že to bývá pro rodiče velmi těžké rozhodnutí, ale neznamená to, že dceři už nebudete pomáhat, nebo že nemá Vaši podporu. Pokud si ale hranice nestanovíte, bude to mít dopady i na Váš život, což jistě není žádoucí. Přeji Vám hodně sil, ale také bych Vám i Vaší dceři chtěl popřát, abyste situaci zvládly, ať už společně, nebo každá za sebe.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Jako peer poradce reaguji na dotazy v poradně na základě své vlastní zkušenosti s psychickými potížemi. Já sama sice vlastní zkušenost s léčbou závislého chování nemám, ale mnoho z mých klientů i přátel ano. A od nich také vím, jak je těžké vrátit se do běžného fungování a převzít zodpovědnost za svůj život poté, co prošli úspěšně odvykací léčbou. Návykové látky často silně oslabí vůli člověka a jeho schopnost čelit nějakému nepohodlí, překonávat překážky, dotahovat věci do konce. Vy, jako matka, pak máte poměrně obtížnou roli člověka, který na jedné straně chce dceru podporovat a chránit, ale na druhou stranu i pro její dobro musíte nastavovat pevné hranice a trvat na svých požadavcích. Je zřejmé, že vás obtíže vaší dcery stojí mnoho sil a jsou zdrojem velkého stresu. Chci vás povzbudit, abyste myslela také na sebe a chránila se, protože vaše podpora pro dceru by neměla být dlouhodobě poskytovaná na váš úkor. Dcera je dospělá a odpovědnost za svůj život si už nese sama. Ze svého okolí znám několik lidí, kterým pomohla svépomocná skupina pro rodiče, jejichž děti mají potíže se závislostí. Případně by vám mohla pomoci i podpora psychologa. Přeji vám, aby se vaše rodinná situace brzy zlepšila a oběma se vám ulevilo a společně lépe žilo.


Zpět na seznam