Dotaz-viz níže.

Pečovala jsem o inv.rodinu,jsem na UP,na sociálce, kde pobírám příspěvek,doplatek na bydlení a hmotnou nouzi.Odjela jsem do Rakouska,že budu dělat pečovatelku,přihlásili mne zde k podnikání,dne 12.10.-tedy před pár dny.Leč musím odjet a tuto práci zde nevykonávat.Doma jsem se odnikud nestihla odhlásit,co tedy rychle udělat,aby to v ČR zůstalo tak, jak to bylo-vlastně jde o 14 dnů, ve stejném měsíci.Musím zde zůstat do 27.10., což se jedná vlastně o 14 dnů.Je možné se tedy odhlásit zde a v Čechách to může být ponecháno?Nemohu si dovolit v Čechách ztratit UP a Sociálku, kvůli 14 dnům zde.Prosím, poradit, jsem z toho velice nervozní a SPĚCHÁ to.Děkuji moc a moc.Hugini
Avatar

Petr Sturma

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Rozumím tomu, že by pro Vás v dané situaci bylo nejlepší, kdyby vše mohlo zůstat beze změn. To ale podle mého názoru není možné. Přiznám se, že s problematikou práce v zahraničí se nepotkávám příliš často, ale jisté jsou dvě věci. Ta první je, že každou podstatnou změnu jste povinna hlásit úřadům do pěti dnů. Tedy to, že jste se v Rakousku (tedy jiné zemi EU) přihlásila k podnikání jste samozřejmě měla neprodleně oznámit především úřadu práce, ale i dalším úřadům a institucím (například zdravotní pojišťovně). To jste ve stanovené lhůtě bohužel neudělala, takže to budete muset udělat zpětně. Druhá věc je, že tím, že jste nyní vedena jako osoba samostatně výdělečně činná a tak se nejspíš může nějak změnit výše, nebo nárok na Vám vyplácené dávky. Ve chvíli, kdy podnikání v Rakousku ukončíte, musíte tuto změnu úřadům nahlásit znovu. Může nastat i situace, že Vám kvůli měsíci v Rakousku nárok na některou z dávek zanikne a tak o ni budete muset požádat znovu, alek tomu už bych musel znát více podrobností. Je mi jasné, že Vás moje odpověď asi příliš nepotěší. V tuto chvíli bych Vám doporučil se s úřady spojit co nejdříve s domluvit se, jak budete dále postupovat. Pokud budete jednání s úřady oddalovat, je pravděpodobné, že to pak bude ještě složitější a možná i méně příjemné jednání. Přeji Vám, abyste vládla situaci nějak uspokojivě vyřešit.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Ve formuláři k otázce jste zaškrtla , že máte zájem i o odpověď peer poradce. Peer poradce je člověk s vlastní zkušeností s duševním onemocněním, který je vyškolen k tomu, aby tuto svou zkušenost využíval k pomoci ostatním lidem s obdobnými potížemi. Váš dotaz je však spíše určen sociálnímu pracovníkovi, který se vyzná ve všech zákonech a nařízeních s těmito oblastmi souvisejícími. Já sama se v této oblasti bohužel neorientuji a proto Vám ani nejsem schopna podat zasvěcenou odpověď. Za sebe bych Vám jen popřála hodně štěstí, rychlé rozřešení spletité životní situace a brzkou psychickou úlevu.


Zpět na seznam