DPČ a placení pojištění.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když přeruším evidenci na UP z důvodu nátlaku a nabízení nevyhovujícího zaměstnání a budu mít jen btigádu na DPČ co vše si budu muset platit? Pokud jen zdravotní pojištění a né socialní, budu mít pak ale dál nárok na příspevěk na bydlení, který jako samoživitelka pobírám? Děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Sturma

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Pokud budete zaměstnána na DPČ a Vaše odměna měsíčně přesáhne 2500,- korun, zdravotní pojištění se odvede jako je to běžné při jiných pracovní poměrech. Pokud bude měsíční odměna nižší, pak se zdravotní pojištění nestrhává. Když ale nebudete registrována na ÚP a nemáte zdravotní pojištění hrazeno státem (jako třeba invalidní důchodce), musíte si zdravotní pojištění platit sama jakožto osoba bez zdanitelných příjmů. Jinak Vám bude vznikat u zdravotní pojišťovny dluh. Sociální pojištění se strhává opět když odměna překročí 2500,-. Pokud ne, sociální pojištění neplatíte a platit nemusíte. Toto období se Vám pak nezapočítává do doby potřebné k vyplácení invalidního, nebo starobního důchodu. Ohledně příspěvku na bydlení je to složitější. Záleží, jak velký příjem z brigády budete mít. ten se samozřejmě započítá do vašich příjmů a tak nemohu říct, zda to výši, případně výplatu příspěvku na bydlení ovlivní.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Kolegyně píše : „ Byla jsem ve stejně situaci, o přídavek na bydlení jsem nepřišla, pouze jsem si platila povinné zdravotní pojištění. Ukázalo se smysluplnější, abych si hledala práci, která mi bude vyhovovat, sama.


Zpět na seznam