ID a návrat ze zahraničí

Dobrý den, Žiji již od dětství v zahraničí. Po 20ti letech bych se ráda vrátila zpet do rodné vlasti. Situace je taková....dětství jsem měla po rozvodu rodičů potíže s depresemy. Potom stěhování do jiné země -šok. Ve 20ti jsem psychicky vyhořela a od te doby jsem měla stále problémy s depresemy. Často jsem měnila práci, dvě školy mám nedokončene. Požádala jsem o pomoc a byla mi stanovena diagnóza BAP a PTSS s poruchamy spánku. Podstoupila jsem několik terapií a brala léky. Od té doby uběhlo nekolik let. Psychicky jsme vyhořela ještě 2x, další práce, kterou jsem musela opustit. Jsem sama, mám 2 děti. Před 5ti lety jsem v dané zemi dostala ID 3tiho stupně, jelikož šance, že 100%práci se svou diagnózou zvladnu je malá. Dále navštěvuji psychologa. Chodím tam 2 do mesice. V této chvýli žádné léky neberu. Je mi těžko si najít přatele, nechodím na místa kde je moc hluku apod. Jelikož jsme tu zůstaly sami, chtěla bych se s dětmy vrátit zpět domu. Vím, že je to velké rozhodnutí, ale tam mam ještě rodinu. Je možné požádat o ID také v mé rodné zemi? Podotýkám, že prácovat jsem se nikdy nebala a vedle denního studia jsem ještě pracovala na poloviční úvazek a pozdeji na plný až 50-60 hod týdně. Ale už to prostě psychicky nezvládám.
Avatar

Lenka Vaňková

Odpověď odborníka:
Dobrý den, po návratu do České republiky byste měla mít nárok na vyplácení důchodu ze zahraničí. Pravděpodobně si můžete u Okresní správy sociálního zabezpečení(OSZZ)/psychiatra požádat i o český důchod, ale tady bude záležet na placení pojištění. Bohužel neznám přesné podmínky, každopádně na OSSZ by Vám měli poskytnout potřebné informace. Můžete si i nadále udržet kontakt se svým psychologem (klidně i online a třeba se navázat na nějakou sociální službu v místě bydliště, abyste měla snazší aklimatizaci :-) Zde je odkaz na registr poskytovatelů sociálních služeb - stačí listovat podle bydliště: http://iregistr.mpsv.cz/socreg/vitejte.fw.do;jsessionid=03A0F52A8588C4376124E2B472E6C826.node1?SUBSESSION_ID=1627651162102_1 Držím pěsti při změně. LV
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz do naší poradny, který byl dosti podobný mému životnímu příběhu. Vzpomněla jsem si na mé začátky před pár lety v rodné zemi, kdy jsem také dlouhou dobu svého života strávila v zahraničí. Každopádně bych chtěla ocenit Vaši odvahu k tomuto rozhodnutí. Z mé zkušenosti mohu říci, co bylo důležité pro mě -> vytrvalost, nevzdávat se, dívat se dopředu, nenechat se zviklat úřady apod. Naštěstí Vás může podpořit i rodina, což napomůže k Vaší vnitřní stabilitě, budete vnímat podporu, že na to nejste sama. Pro přestěhování se do domoviny jsem si nejprve vyřizovala v zahraničí potřebné formuláře, podklady, např. na úřadu práce, u zdravotní pojišťovny, u nositele invalidního důchodu, u praktického lékaře, psychiatra či psychologa atd. Dále jsem já nebo rodina mezitím zjišťovala potřebné informace na úřadech v ČR: hlavně u okresní správy sociálního zabezpečení, úřadu práce, zdravotní pojišťovny v ČR apod., aby přestěhování se proběhlo dobře a klidně. Veškeré zprávy, úřední dokumenty a další podklady mi posloužily jako základ pro další řešení na úřadech v ČR. Za určitých podmínek a splnění určitých kritériích odpovědných úřadů je možné pobírat ID ze zahraničí a i v ČR, samozřejmě Vám to nemůžu zaručit, vše se odvíjí podle individuálního případu. V ČR jsem si dále vyhledala odborníky na psychiku- psychiatra, psycholožku, praktického lékaře atd., čímž jsem se cítila i po duševní stránce zajištěna. Doufám, že jsem Vám mohla pomoci mou zkušeností z přestěhování se do rodné země. Přeji hodně štěstí a zdraví, ať se Vám i dětem daří, přesídlit do domoviny. Držím Vám palce.


Zpět na seznam