Invalidiní důchod a hraniční porucha osobnosti

Dobrý den, Procházím teď velkou změnou, stějuji se sama do Prahy a s tím jde nájem, noví lidé a zvykání si na nové prostředí... Nevím jestli budu schopna pracovat na 100%. Jsem toho schopná ale pokaždé se mentálně zhroutím... Vím že by za mne rodiče měli platit ale mně se moc nechce k soudu kvůli nájmu který mám platit já. Plus si nejsem jistá jestli dám i práci v ponocných společnostích (např. Greendoors). Tak bych se chtěla zeptat jestli je dobrá možnost si říci o ID, nebo je lepší počkat na to jak se mi bude vést ve škole a v práci, jestli nějakou budu schopná najít.
Avatar

Petr Sturma

Odpověď odborníka:
Dobrý den. V první řadě bych chtěl ocenit Vaši snahu postavit se na vlastní nohy a nespoléhat se na to, že za Vás budou platit nájem rodiče a také naprosto chápu Vaše obavy z tak velké životní změny. S žádostí o ID je to samozřejmě v první řadě o Vašem rozhodnutí, ale pokud víte, že Vám zdravotní stav brání ve výkonu zaměstnání, pak je na místě o důchod požádat. ve svém dotazu nezmiňujete, zda jste doposud pracovala, případně proč jste o ID zatím nepožádala. Stěhování do nového prostředí samozřejmě důvodem pro přiznání ID není - celé posuzování se bude odvíjet právě od Vašeho zdravotního stavu. Nicméně pokud byste s žádostí vyčkávala a přitom se Vám nedařilo práci najít, riskujete, že by Vám poté bude stanoven nižší důchod, protože Vám bude chybět doba pojištění a v krajním případě nemusí být ID vůbec vyplacen, pokud byste nesplnila zákonem vyžadovanou dobu pojištění. Ať už se rozhodnete jakkoliv, doufám, že se Vám bude po přestěhování dařit co nejlépe.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Myslím, že invalidní důchod má své výhody i nevýhody - představuje finanční jistotu v obdobích, kdy je třeba, v takovém období teď právě zřejmě jste, uzavírá však cestu do některých typů zaměstnání. Někteří vedoucí hledající zaměstance neradi slyší o duševních potížích a v zásadě mají právo se zeptat, na co, že důchod máte, podrobnosti je sice nemusí zajímat, ale dá se předpokládat jejich zvědavost. Na druhou stranu některé z firem hledají právě osoby s invalidním důchodem. Přiznám se, že nevím, jak vysoká je pravděpodobnost, že invalidní důchod získáte. Záleží na diagnóze, i na okrese, neboli komisi, která Vás bude posuzovat, šance se může měnit během času. Já svého rozhodnutí požádat si o invalidní důchod nelituji, ale nechtělo se mi. Žádala jsem v době, kdy jsem potřebovala dokončit školu. Mám tušení, že invalidního důchodu se lze v případě potřeby zase zříci. Snad vám můj pohled na věc pomůže v rozhodování. Pokud byste potřebovala bližší informace, doporučuji tuto publikaci, je v ní kapitola o práci. http://www.cmhcd.cz/CMHCD/media/Media/Ke%20stazeni/Centrum/2_STIGMA-A-DISKRIMINACE-OCIMA-PRAVNIKU_1.pdf


Zpět na seznam