Invalidita III. stupně

Vážený pane Šturmo, můžete mi, prosím, ujasnit, jak se věci mají v případě, že pobírám invalidní důchod III. stupně? V současné době pracuji na pozici určenou pro OZP na zkrácený úvazek a za pár měsíců mi skončí pracovní smlouva, která již s největší pravděpodobností nebude prodloužena. Z toho důvodu se snažím najít si něco jiného. Jednak bydlím sama v pronájmu a z invalidního důchodu nelze vyžít, a též potřebuji být alespoň nějaký čas mezi lidmi. Bohužel míst pro OZP je málo, takže budu zřejmě nucena jít na volný pracovní trh (opět pouze zkrácený úvazek). Je mou povinností nahlásit zaměstnavateli, že mi byl stanoven III. stupeň ID? Mám na mysli v případě, že neseženu místo vhodné právě pro OZP... Děkuji Vám!
Avatar

Petr Sturma

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Nevím o žádném zákonu, který by Vám ukládal povinnost sdělit zaměstnavateli, že pobíráte ID. Druhá věc je, že to, že pobíráte ID by se celkem jistě mělo objevit ve Vašem daňovém přiznání. Je tedy otázka, zda není lepší o tom zaměstnavatele informovat, než se o tom dozví nějakou jinou cestou. Další věc je, že zaměstnavatel má možnost pro Vás vytvořit chráněné místo na svém pracovišti, což je jednak povinností zaměstnavatelů s více než 25-ti zaměstnanci a za určitých podmínek může zaměstnavatel dostávat od státu podporu na provoz chráněného místa. Další věcí je, že samozřejmě nejste povinna oznamovat zaměstnavateli z jakého důvodu ID máte, pokud to nějak neohrožuje samotný výkon práce., nebo pokud k tomu nemá zaměstnavatel nějaký zvláštní předpis. Přeji Vám, abyste našla práci, kterou zvládnete a bude Vás zároveň bavit. napadá mne také, zda ve vašem okolí není nějaká služba podporovaného zaměstnávání, která by Vám mohla pomoci vhodné pracovní místo najít?
Avatar

Michal Kašpar

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji Vám za dotaz, sám pobírám 3. stupeň ID. Vím, že není lehké najít práci, zvláště pak určenou pro osoby se zdravotním postižením - OZP. Navíc potřebujete, jak píšete, zkrácený úvazek. Měl jsem to štěstí, že jsem pracoval brigádně - tedy na DPP - v callcentru dříve, než mi byl vyměřen důchod. V práci už mě znali a nepohoršovali se nade mnou ani když jsem přiznal, že důchod mám na schizofrenii. Samozřejmě, že se svými zdravotními potížemi jsem se musel poprat sám. Není však pravidlem, že si v práci uškodíte, když důchod zmíníte. Osobně si myslím, že skutečnost o pobírání ID zaměstnavateli oznámit musíte. Věřím, že kolega Petr Šturma má o této věci větší přehled než já. Držím Vám palce a přeji odvahu a trpělivost.


Zpět na seznam