Invalidní důchod

Dobrý den, mám tento dotaz: v roce 2018 mi byl přiznán invalidní důchod 3.stupně. Nemoc, pro kterou mi byl přiznán ,jsem měl diagnostikovanou již v roce 2008.U posudkového lékaře byly zprávy doloženy Mohu žádát o zpětné proplacení?Děkuji za informaci.
Avatar

Lenka Vaňková

Odpověď odborníka:
Dobrý den, počátek invalidity by se měl počítat k datu, kdy opravdu vznikla. K tomu slouží vyjádření posudkového lékaře. V loňském roce změnila Okresní správa sociálního zabezpečení svou metodiku ohledně určování data invalidity. Zvažte, zda by Vám stálo za to podat nějaké odvolání nebo odpor - v tomto by Vám měl pomoci praktický lékař nebo odborný lékař (psychiatr). Zde přidávám odkaz na zajímavý článek: https://socialnipolitika.eu/2020/05/urceni-data-vzniku-invalidity-bude-vice-respektovat-vyvoj-zdravotniho-stavu/ Přeji Vám, ať se Vám daří. LV
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, myslím, že nejde o to, kdy Vám byla nemoc diagnostikována, ale kdy jste se stal kvůli ní pracovně neschopný tak, že jste splnil kritéria přiznání invalidního důchodu 3. stupně. Nejsem ale odborník a věřím, že Vám náš odborný poradce poskytne vyčerpávající odpověď. Držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam