Invalidní důchod a brigáda

Dobrý den. Mám přiznaný invalidní důchod 3.stupně z důvodu bipolární poruchy, úzkostí a depresí. Dostala jsem nabídku na brigádu - 2 dny v týdnu. Je potřeba toto hlásit na ČSSZ ?
Avatar

Petr Sturma

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Možnost přivýdělku při pobírání invalidního důchodu není nijak limitována a na důchodovém oddělení SSZ to hlásit nemusíte. Jinak ale platí stejná pravidla, jako pro jiné zaměstnance, takže kvůli případným odvodům na sociální pojištění se i dohody o provedení práce a o pracovní činnosti ČSSZ hlásí (hlásí je zaměstnavatel). Pro Vás to ale z hlediska pobírání důchodu nepředstavuje žádné riziko, ani další povinnosti. Snad Vám odpověď pomůže se rozhodnout. Přeji Vám, aby se Vám dařilo.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Na Váš dotaz, Vám přímo odpověděl již kolega. Při čtení Vašeho dotazu, jsem vzpommínala na své rozhodování ohledně práce. Strach z toho, že přijdu o invalidní důchod mě limitoval několik let. Po čase jsem se začala cítit zdravotně lépe a začala jsem uvažovat o práci. Došla jsem se zeptat na důchodové oddělění ČSSZ, zda a kolik si mohu přivydělávat k invalidnímu důchodu 3. stupně. Odpověď byla kladná. A tak jsem nastoupila na poloviční uvázek. Vliv na pobírání ID to v mém případě nemělo. Po krátké době jsem zjistila, jak mi práce pomáhá v životě a jak velký má pro mě přínos. Došla jsem do bodu, kdy jsem si říkala, že i kdybych přišla o důchod má práce pro mě větší cenu než ID. Větší sebevědomí, přísun financí, pravidelný režim, přátele.... Letos to je již osmý rok , co pracuji na smlouvu. Zdravotně zvládám. To samé přeji i Vám. Hodně štěstí a pracovních úspěchů. Katka


Zpět na seznam