Invalidní důchod

Dobrý den, byl mi dán invalidní důchod 3. Na doporučení jsem změnila pracovní zařazení a také pracovní náplň. Můžu nadále pracovat na osm hodin, když mi nový zaměstnavatel přizpůsobil pracovní náplň ohledně mého zdrav.stavu. Bohužel Důchod mi vypočítali podle nějakých tabulek a mám ho velmi malý. Jsem samoživitelka a takhle bych nakonec skončila se synem pod mostem. Předem děkuji za informace.
Avatar

Petr Sturma

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Nejsem si úplně jistý, co je vlastně předmětem Vašeho dotazu. Pokud se ptáte, zda můžete pracovat na 8 hodin denně, když máte ID 3. stupně, pak Vám mohu odpovědět, že ano. Pokud jsou pracovní náplň a pracovní podmínky přizpůsobeny Vašemu handicapu, pak tomu nic nebrání. Stejně tak není žádný limit povoleného výdělku. Pokud se ptáte na to, proč máte nízký důchod a zda se s tím dá něco dělat, pak je odpověď trochu složitější. ID se vypočítává z několika složek - jednak ze základu, který je pro všechny stejný, dále pak z předchozích příjmů a tím pádem odvodů na sociální pojištění a pak také podle toho, kolik času Vám zbývá do věku, kdy byste měla nárok na starobní důchod (když to trochu zjednoduším). Pokud máte ID nízký a domníváte se, že neprávem, pak si zkontrolujte, zda Vám byly započtena všechna předchozí zaměstnání a náhradní doby pojištění (studium, mateřská...). Snad Vám tyto informace budou užitečné. Pokud Váš dotaz směřoval ještě k něčemu dalšímu, určitě ještě napište, rádi Vám odpovíme.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Ve svém dotazu jste zaškrtla, že máte zájem i o odpověď peer poradce. Jako peer poradce odpovídám v poradně na dotazy na základě své vlastní zkušenosti s psychickými obtížemi a zotavováním se z nich. S tématem vašeho dotazu však, bohužel, nemám žádnou zkušenost. Nepobírám invalidní důchod a nerozumím této problematice, která je spíše náplní práce sociálních pracovníků. Věřím, že od odborného kolegy v poradně se vám dostane konkrétnější odpovědi. Za sebe bych vás jen chtěla podpořit v tom, že vám upřímně přeji, aby se vaše finanční záležitosti urovnaly a mohla jste se synem žít bez obav o základní existenční zajištění. Sama pečuji o dvě malé děti a vím, že obava z nedostatku peněz vytváří obrovský stres. Držím vám palce a přeji jen vše dobré a hodně sil.


Zpět na seznam