invalidni duchod prvniho stupme

dobry den ceri bil priznan inv duchod bes vipo data uznani inv duchlati invbyla priznana chybeli roky po odpracovani chybejiciho roku a pul ma narok na zaplaceni duchodu od prvnihpriznani v letech2013 spetne
Avatar

Petr Sturma

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Váš dotaz je bohužel jen velmi špatně srozumitelný. Pochopil jsem, že se ptáte, zda bude mít Vaše dcera nárok na vyplacení invalidního důchodu zpětně od data podání žádosti v roce 2013. Jestli správně chápu situaci, tak v době podání žádosti Vaše dcera nenaplnila podmínky pro přiznání ID. Nyní pracovala, aby naplnila podmínku účasti na sociálním pojištění. Žádost bude muset podat znovu nyní, tedy v době, kdy podmínky pro přiznání důchodu naplňuje. Zpětné vyplacení by bylo možné pouze za předpokladu, že by se Vaše dcera zpětně přihlásila k dobrovolnému sociálnímu pojištění a pojistné zpětně uhradila. Pak se důchody vyplácí zpětně, ovšem maximálně za období pěti let.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Váš dotaz bohužel přišel zřejmě ve špatném formátu, je špatně čitelný. Snad se ptáte, zda má dcera nárok na ID po odpracování potřebných let zpětně.....Nevím, nechávám odpověď zejména na našeho odborníka, viz výše. Domnívám se, že kromě odpracování chybějících let, je možné také doplatit pojištění, které chybělo. Informace by vám rozhodně měli poskytnout na příslušné okresní správě sociálního zabezpečení.


Zpět na seznam