Invalidni duchod - zadost

Dobry den, je mi 38 let, asi 5 let se lecim na psychiatrii pro smisenou uzkostne depresivni poruchu - stredne tezkou, plne rozvinutou po porodu. Po celou dobu jsem byla vice mene kompenzovana leky, loni v zari se muj stav zhorsil vliven velkeho stresu v zamestnani, absolvovala jsem lazenskou lecbu jako nahradu hospitalizace a po navratu se stav zhorsil az tak, ze jsem se pokusila o sebevrazdu. Byla jsem 2 mesice hospitalizovana na psychiatrii, pred tydnem mne propustili a ceka mne jeste 6 tydenni ambulantni lecba ve stacionari. Jsem uz paty mesic v pracovni neschopnosti, s uschpneni v nedohlednu. Zatim nejsem schopna fungovat ani doma, natoz nekde v zamestnani, stale mam velke deprese a uzkosti, i pres nastavenou lecbu. Chtela bych se zeptat zda by byla moznost s mymi problemy zadat o i validni duchod a pokud ano, tak jak mam postupovat a s kdo mi s tim pomuze, na koho se obratit... Moc dekuji za odpoved a radu.
Avatar

Petr Sturma

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Ve Vaší situaci je už úvaha nad žádostí o invalidní důchod zcela na místě. Postup je takový, že musíte zajít na místní pobočku správy sociálního zabezpečení, kde s Vámi na důchodovém oddělení žádost o důchod sepíší. Následně byste měla obejít své lékaře - jak praktického, tak psychiatra, kteří se k žádosti vyjádří. Následně je celá žádost posouzena lékařskou posudkovou službou. K posudkové komisi pak budete pravděpodobně osobně pozvána, ačkoliv jsou i situace, kdy je rozhodnuto pouze na základě dodaných lékařských zpráv. Na základě posudku je pak správou sociálního zabezpečení vydáno rozhodnutí. Celý tento proces trvá přibližně 2-3 měsíce, podle toho, jak jsou vytíženi posudkoví lékaři.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mojí diagnózou je bipolární porucha a pobírám invalidní důchod. Doporučil mi jej psychiatr po druhé hospitalizaci a dlouhodobé pracovní neschopnosti, celkem jsem byla práce neschopná v té době asi rok. Myslím, že ve Vašem případě je zřejmě možné zažádat o invalidní důchod, klíčový bude ale názor a postoj Vašeho psychiatra. Ten sepisuje podrobnou zprávu o Vašem zdravotním stavu a práceschopnosti pro posudkového lékaře, který pak rozhoduje o přiznání/nepřiznání invalidního důchodu, v případě přiznání i o výši jeho stupně. Na Vašem místě bych se proto obrátila na svého psychiatra a poradila se s ním, jak dále konkrétně postupovat. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam