Návrat do ČR, ůzkostná porucha při práci v zahraničí z hrozících dluhů a rozbité rodiny

Dobrý den. Jsem něco více než půl rok na 2 leté pracovní cestě ve Finsku (post-doc, fyzika), mám zde dobrou práci a pronajímám drahý byt. Bohužel jsem v ČR zanechal rozbitou rodinu. Teď zmeřel otec a všichni pozůstalí včetně mě zdědíme dluhy které nikdy nedokážu zplatit. Zapletli jsme se tak že nám nepomůže vzdát se dědictví (někdo blízký nas podvedl, složité vysvětlování). Zbytek rodiny rozhodně neposkytuje zázemí kam bych se mohl uchýlit, mají problém sami přežít. Vypadá to že skončíme všichni v exekuci bez střechy nad hlavou a pak jako bezdomovci. Mám za sebou historii 2 epizod úzkostné poruchy obvykle v souvislosti s cestováním, které mě na půl roku vyřadily z provozu. Jsem to neodhadl když jsem tuhle práci ve Finsku přijal, jak to bude organizačně těžké, co mi horozí, jak málo toho zvládnu. Teď mám úzkosti právě z oněch dluhů. Nedokážu si představit svůj život ve Finsku v tomto stavu - všechno je tu tak těžké a nepřátelské (jazyk, úřady, jídlo). Nedokážu si udržet náročnou práci abych zde mohl platit byt. Chtěl bych se vrátit do ČR ale tam nemám zázemí (byt, práci, zdravotni pojisteni), a nedokážu si představit jak všechny ty organizační věci (vyřizování na úřadech, hledání práce, bytu) v tomto stavu zvládnout. Kdyby mi tak mohl někdo nějak pomoci vrátit se do ČR tak abych se nestal bezdomovcem. Kdyby mě třeba hospitalizovali. Nebo mám raději zůstat ve Finsku, kde se sice o bezdomovce asi starají lépe, ale tím jak sem cizí všechno je tu pro mne obtížné a nepřátelské?
Avatar

Petr Sturma

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Z toho, co popisujete je evidentní, že jste ve velmi složité situaci, jejíž řešení navíc nemáte zcela ve svých rukou. Rozumím tomu tak, že dluhy se netýkají jen Vás a navíc píšete, že v podstatě víte, že snadná cesta, jak se dluhů zbavit se momentálně nenabízí. Pokud máte ve Finsku dobrou práci, asi by stálo za to, pokusit se to tam zvládnout, ale nevím nakolik bojujete s tím, jak je Vám tamní prostředí cizí a nepřátelské a nakolik je Vaše momentální rozpoložení ovlivněno těžkostmi, které se dějí doma (v ČR). Určitě bych Vám doporučil vyhledat odbornou pomoc (psychologa, psychiatra) ve Finsku. Myslím, že je dobré se nejdříve dostat do klidnějšího stavu a pak činit důležitá rozhodnutí. Pokud byste se rozhodl vrátit do ČR (a je nepochybné, že složité životní situace se lépe řeší v prostředí, kde jste "doma"), určitě vyhledejte právní pomoc, abyste si mohl ověřit, zda situace s dluhy opravdu nemá nějaké konstruktivní řešení, jako například oddlužení. Nezmiňujete také, zda máte v ČR nějaké pracovní možnosti - i to je jistě potřeba při rozhodování zohlednit. Chápu, že Vaše situace působí poněkud bezvýchodně, ale z mé zkušenosti mohu říct, že když na řešení zcela nerezignujete, nějaké možnosti se v naprosté většině případů najdou. Přeji Vám asi hlavně klid a prostor na to, abyste se mohl rozhodnout, zda ve Finsku zůstat, nebo ne. Také mne napadá, zde opravdu nemáte v rodině někoho kdo by Vám mohl v této situaci být nápomocen, alespoň tím, že byste celou situaci společně probrali. Jiný pohled by Vám také mohl být prospěšný. Ať se Vám podaří vše zvládnout!
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nemám zkušenost s podobnou situací, ale chápu, jak je pro Vás tíživá a zdánlivě bezvýchodná. Z toho, co popisujete, se zdá zřejmé, že máte největší obavy z velkých dluhů, z toho, že o všechno přijdete a obáváte se dokonce bezdomovectví. Abych řekla pravdu, nevím si moc rady s tím, jak Vám odpovědět či poradit. Napadá mě, zda by nebylo užitečné vyhledat odborníka (psychiatra, psychoterapeuta) ve Finsku a pokusit se řešit svůj psychický stav s ním. Možná by Vám pomohla mírná medikace. Až Vám bude lépe, získáte pravděpodobně pozitivnější náhled na svoji situaci. Také mi připadá, že by byla škoda to zatím ve Finsku zcela vzdávat, opouštět dobrou práci a vracet se do ČR, kde nemáte adekvátní zázemí a momentálně i sílu vyřizovat potřebné organizační věci. Co se týče hrozby exekucí a ztráty střechy nad hlavou, myslím, že to nebude tak dramatické, jak si představujete. Vím o známých, kteří se do podobné situace dostali a vyřešili ji pomocí insolvenčního řízení a postupného oddlužení. Věřím, že Vám náš odborný poradce poskytne fundovanější odpověď. Držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam