nemohu využít centra duševního zdraví?

Dobrý den, bydlím na Praze 2 a patřila bych do spádové působností CDZ v Podskalí, ale spolupracuji s Fokusem v programu Blázníš, no a? a s některými pracovníky z Podskalí chodím do škol. Mohu navštěvovat CDZ na Praze 2? Pokud ne, mohu se obrátit na jiné CDZ nebo jsem za svou aktivitu "potrestána" tím, že nemohu služeb CDZ využít vůbec, a v případě zhoršení zdravotních potíží mi nezbývá než se nechat hospitalizovat v psychiatrické nemocnici, i kdyby mi jinak stačila pomoc CDZ?
Avatar

Petr Sturma

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Přiznám se, že Vašemu dotazu asi úplně nerozumím. To, že se podílíte na programu Blazníš, no a?!, by rozhodně nemělo být překážkou toho, abyste využívala služby týmu, se kterým se na tomto programu podílíte. Ani to, že se s některými členy týmu znáte i jinak, než v rámci profesionálního pracovního vztahu, by nemělo být překážkou. Je jasné, že by vaším klíčovým pracovníkem (case managerem) musel být někdo s kým žádné bližší vazby nemáte, ale takové situace v praxi občas nastávají a tým by je měl být schopen řešit. Do jiného CDZ v rámci Prahy podle mého docházet nemůžete, protože Centra mají stanovenou spádovou oblast kde působí a neměly by do péče přijímat osoby z jiných regionů. To, že byste kvůli svému zapojení do jiných programů nemohla využívat služeb CDZ je podle mého názoru nepřijatelné. Pokud jste s kolegy z Podskalí v kontaktu, určitě si s nimi o tom promluvte a myslím, že by Vám měli pomoci najít nějaké řešení.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mohu se mýlit, ale dosud jsem věřila, že si v podstatě každého lékaře může pacient v ČR vybrat. Jsou-li nějaká nová pravidla pro CDZ, pak se musím přiznat, že jsem je nezaregistrovala. Ale doufám, že stále platí možnost výběru.


Zpět na seznam