Péče o blízkou o osobu blízkou

Dobrý den, moc prosím o radu. Mám nevlastního otce, který trpí alzheimerovou chorobou, nyní je ve 3. stupni invalidity (jinak pobírá starobní důchod). Maminka o něj řádně pečuje, ačkoliv to nechce přiznat, je toho na ní moc. Sama má vážné zdravotní problémy (se srdcem), a nyní již nějakou dobu užívá antidepresiva. Otec má syna, který tvrdí, jak by se o něj postaral (ve skutečnosti ho viděl naposledy před počátkem nemoci). Ráda bych mu tedy dala příležitost, aby pomohl mamince s péčí, když tvrdí jaký zájem o otce má. Krom finanční výpomoci, kterou zatím maminka nepotřebuje, je reálná možnost požádat u soudu o střídavou péči, případně občasnou výpomoc? I kdyby se jednalo o pouhý jeden, či dva víkendy v měsíci? Moc děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Sturma

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Je nepochybné, že péče o člověka s Alzheimerovou chorobou je velmi náročná a je zcela na místě zajistit Vaší matce při této péči nějakou pomoc. Soudně ovšem po příbuzných péči jako takovou vymáhat nelze. Potomci ale mají vůči rodičům vyživovací povinnost. Můžete se tedy na syna Vašeho otce obrátit s tím, že je potřeba, aby se na zajištění pomoci při péči finančně podílel. Doufám, že se na tom budete schopni domluvit i bez pomoci soudu, ale pokud to možné nebude, pak se na soud můžete obrátit. Přeji Vám i Vašim rodičům hodně sil.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme, že jste se na nás obrátila se svým dotazem. Sama jsem viděla v nejbližší rodině, jak těžká je péče o člověka s Alzheimerovou chorobou (ACH). Věřím tomu, že toho je na maminku moc, obzvlášť, když má sama zdravotní potíže. Nevím, jak se řeší výpomoc soudně, ale sama bych nechtěla, aby o mě syn pečoval kvůli nařízení soudu. Pokud se o otce syn nechce z jakéhokoliv důvodu starat osobně, považovala bych finanční výpomoc za jistou alternativu jeho péče. Existují centra pro pacienty s ACH, včetně terapeutických programů pro příbuzné. Připraví Vás zde také na další kroky, které jsou spojeny se zhoršováním této nemoci. V případě mé rodiny velmi pomohla Charita, která zajišťovala péči několik hodin denně. Jakmile se okolí už nedokázalo o pacienta postarat doma, byla zajištěna lůžková péče a blízcí pak docházeli na návštěvy tam. Více informací naleznete např. zde: http://www.alzheimer.cz/pro-rodinne-pecujici/kde-hledat-pomoc/socialni-sluzby/ Oceňuji, že se snažíte mamince pomoci a věřím, že s odbornou pomocí najdete řešení a všem se vám uleví.


Zpět na seznam