Pece o seniora

Dobry den, prosim o radu. Ziji s manzelem a dvema malymi detmi na stejne adrese jako manzelova vzdalena pribuzna, ktera se vekove blizi 90-ti let. Znama je bezdetna, nejblizsi pribuzni jsou mrtvi. Ted se jeji stav zhorsil, nechodi sama a je na plenach. Manzel chodi do prace a ja zatim na materske, ale uz castecne pracuji a mam male deti. Popravde uz fyzicky ani psychicky nezvladam o ni pecovat. Je to osoba, jez stale po nekom neco vyzaduje, v noci kvuli ni nespim. Manzel si ted vyrizuje prispevek, aby se z nej mohla uhradit terenni pecovatelka, ale samozrejme ta peci nepokryje. Pribuzna nechce do domova. Mame zakonnou povinnost se o ni starat? Muze si peci na nas vynutit, kdyz bydlime na stejne adrese? Staci kdyz manzel dolozi, ze z penez z prispevku se bude platit pecovatelka nebo pleny atd? Vim, ze otazka je svym zpusobem hrozna, ale bohuzel tento stary clovek nas psychicky vydira, ja uz jsem na dne mych sil a nezvladam se starat ani uz o sve deti. Pro me je to prakticky cizi osoba, o vlastni rodice, se kterymi mam citove pouto se rada postaram, ale s touto pribuznou uz to nezvladam. Jsem uz na pokraji sil a uvazuji se prestehovat zpet k mym rodicum, abych nacerpala silu. Dekuji
Avatar

Petr Sturma

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Péče o druhého člověka může být někdy velmi vysilující a i když to může působit příkře, nebo nějak příliš tvrdě, je na místě si připustit, že sám s péčí o druhého potřebuji pomoc. Povinnost pečovat o vzdálenou příbuznou nemáte a to ani v situaci ,kdy máte stejné trvalé bydliště. Je jasné, že pečovatelská služba nepokryje komplexní péči, ale může Vám i tak výrazně ulevit. Jako další řešení se pak nabízí podat žádost do některého pobytového zařízení, jako jsou domovy pro seniory. S tím ale bude muset Vaše příbuzná souhlasit. Snad se Vám podaří situaci zvládnout tak, abyste se nemusela od manžela stěhovat pryč, i když samozřejmě i to je nějaké řešení.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz na naši poradnu. Rozhodně si nemyslím, že je Vaše otázka "hrozná" a vzhledem k tomu, že mám také malé děti, umím si představit Vaši únavu a vyčerpání. Zvlášť pokud zažíváte, jak píšete, ze strany staré paní psychické vydírání. Je dobře, že hledáte východisko z této složité situace. Ze svého pohledu bych to viděla stejně jako Vy. Energii, které bych měla málo, bych chtěla věnovat manželovi a dětem. Zároveň také oceňuji, že se snažíte situaci vyřešit i s ohledem na Vaši vzdálenou příbuznou. Kontakty, které dostanete od sociálních pracovníků, určitě využijte. A ani osvěžujícímu pobytu u rodičů bych se nebránila. I pár dní volna a bez starostí může udělat zázraky. Přeji Vám, ať se Vaše náročná situace brzy obrátí k lepšímu!


Zpět na seznam