pečovatelská služba

Dobrý den. Moje babička byla za 2. světové války nucena pracovat pro Němce, v továrně tady v Čechách. Může proto odebírat služby od pečovatelské služby bezplatně? Kde bych případně získala doklad o tom, že tam skutečně pracovala? Moc děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Sturma

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Pečovatelská služba je poskytována zdarma lidem, kteří se aktivně účastnili odboje, což je nutné doložit, pravděpodobně členstvím v organizaci sdružující odbojáře. To ale nejspíš nebude případ Vaší babičky. Dále pak nárok na bezplatnou pečovatelskou službu mají lidé, kteří byli zařazeni v pracovních táborech, ale to se týká pouze období po únoru 1948, tedy nikoliv lidí nuceně nasazených během války a to dokonce ani těch, kteří byli takto pracovně nasazeni na Německém území. Podle všeho tedy Vaše babička bohužel na bezplatnou pečovatelskou službu nárok nemá. Pokud péči potřebuje a nemá na ni prostředky, zkuste požádat o příspěvek na péči, což je sociální dávka určena právě pro tyto účely. Ať se Vám i Vaší babičce daří.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Myslím, že Vaše babička nemá nárok na pečovatelskou službu zdarma, možná může mít podle zdravotního stavu právo na tzv. příspěvek na péči, ze kterého si ji může hradit. Více na stránkách ministerstva vnitra, popř. na úřadu práce.


Zpět na seznam