Prodloužení podpurčí doby

Dobry večer.Léčím se 15 let s depresivně schizoafektivní poruchou a mám 1 stupen ID.Jsem delší dobu v pracovní neschopnosti protože jsem se zhroutil,manželka po 15 letech manželství si našla někoho jiného a odchází i s dcerkou 11 let pryč.vubec nic nezvládám a nespím jsem uplně na dně a neumím se stím srovnat!Dcerka je to jediné co mám a já prostě jsem na dně,už tak to bylo špatné a jinak pracuji 30 hodin tydně v družstvu invalidu ale ted to nezvládám.Prosím o radu jak a co k tomu potřebuji pro případ prodloužení podpurčí doby,nevyznám se v takových věcech potřebuji poradit.Jsem na dně prosím poradte my,abych nepřišel o nemoceskou dávku a neskončil na ulici.Moc děkuji Jirka.
Avatar

Petr Sturma

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Vaše životní situace, kterou popisujete je opravdu nesnadná a rozumím i tomu, že potřebujete nějaký čas, abyste se se situací dokázal nějak srovnat. Pokud jde o podpůrčí dobu v pracovní neschopnosti, tak ta je u osob s přiznaným 1 stupněm invalidity 380 dní. Pokud tuto dobu vyčerpáte, je možné žádat o její prodloužení. K tomu je potřeba dojít na místní správu sociálního zabezpečení (OSSZ) a tam žádost sepsat. Pokud Váš zdravotní stav bude vyžadovat další pracovní neschopnost, měla by Vám být podpůrčí doba prodloužena. Další variantou je pak žádat o zvýšení stupně invalidity, což probíhá tamtéž. Přeji Vám abyste nejen neskončil na ulici, ale aby se Váš stav zlepšil a abyste byl schopen zvládat věci, tak jak potřebujete.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vážím si Vašeho dotazu. Nastínil jste opravdu tíživou situaci. Mrzí mě, čím si teď procházíte. Rozhodně to nemáte jednoduché. Snad by se nějak dalo s dcerkou udržovat dál kontakt. Ale neznám podrobnosti situace. Jak přesně to je s podpůrčí dobou, přiznám se, úplně nevím. Ale osobně bych zašla na OSSZ a zeptala se. Měli by Vás nějakým způsobem nasměrovat a poradit. Vím, že teď asi nemáte myšlenky na něco jiného. Ale za sebe bych se snažila trochu si odpočinout, nabrat síly. Poprosit někoho, kdo by šel se mnou. Snad se Vám podaří vyjednat, co potřebujete. Přeji mnoho sil.


Zpět na seznam