schizofrenie - domov pro seniory?

Dobrý den, v současné době řeším složitou rodinnou situaci. (popis celé situace je v sekci Psycholog - dotaz 8.7. "problémy s rodiči"). Moje máma (63 let) má diagnózu schizofrenie, v současné době je v psychiatrické léčebně. Táta je po mozkové příhodě v LDN, potřebuje 24 h denně pomoc a dozor, v současné době jednáme o umístění do domova se zvláštním režimem. Máma rozhodně nemůže žít doma sama, při první stresové situaci je schopna se předávkovat léky. Snažila jsem se její situaci řešit se sociální sestrou v léčebně, ale odbyla mě s tím, že je na tom máma dobře a že na nějaké umístění např. do domova seniorů je mladá (s mámou prý ani nehovořila, pravděpodobně ani s lékařem, který je teď na dovolené..) Už nevím, na koho jiného se obrátit.. Máma má bydliště v okrese Brno - venkov, potřebovala bych se někde informovat, zda-li je možné umístit člověka s diagnózou schizofrenie do nějakého domova pro seniory, příp. do domova se zvláštním režimem. Jediné východisko vidím v tom, že začnu obvolávat všechny domovy.. Děkuji za jakoukoliv radu. I.
Avatar

Petr Sturma

Odpověď odborníka:
Dobrý den. V domovech pro seniory bývá diagnosa schizofrenie často vylučujícím faktorem. Pokud tedy hledáte nějakou pobytovou službu, musíte se poohlédnout po nějakém domově se zvláštním režimem. Bohužel i většina těchto zařízení je určena především pro osoby trpící různými formami demence. Pro osoby se schizofrenií je jich minimum. Další možností by pak bylo nějaké dlouhodobé chráněné bydlení, kterých je ale také celkem málo - většina je tréninkových určených pouze k časově omezenému pobytu. Poslední možností, která mne napadá je nalezení takové terénní služby, která by byla schopna za Vaší matkou dojíždět každý den a pohlídat tak například medikaci jejíž zneužití podle Vás hrozí.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Četla jsem váš minulý dotaz, je vidět, že postupujete a bojujete. Držím palce. Pokud jste tak ještě neučinila, doporučuji se nejprve podívat do našeho adresáře v užitečných odkazech, na liště vpravo nahoře přímo na stránkách naší poradny. Možná najdete nějakou adresu nebo informaci, než začnete hledat dál. Pracuji v sociální službě a vím, že lidé s psychiatrickou diagnózou bývají v domovech pro seniory často odmítáni a to zejména tehdy, nemají–li příspěvek na péči, což zpravidla nemají. Někde se vyskytují také chráněná bydlení pro lidi s duševním onemocněním. (síť Fokusů, CDZ, ale i jiné služby je mají přidružené, nebo se na ně přímo specializují) Bohužel jich není dost. Můžete se spojit s neziskovou službou pro duševně nemocné, v Brně jsou minimálně dvě, viz adresář. Kontaktovat sociální pracovníky, kteří tam pracují prakticky vždy. Zkusit zajistit mamince maximální možné sociální dávky a poradit se ohledně umístění. (Nemýlím–li se, tak například existuje i příspěvek na bydlení, který lze získat v chráněném bydlení od doby, kdy tam člověk začne žít a končí v momentě, kdy odchází) Přeji hodně sil.


Zpět na seznam