Schizofrenie-nárok na invalidní důchod

Dobrý den, moje maminka se již více jak 20 let léčí s paranoidní schizofrenií s poměrně silnou medikací Leponexu, který jí pomáhá fungovat a tudíž i pracovat. V minulosti opakovaně žádala o částečný důchod, vždy ji byl zamítnut s tím, že je schopná plně pracovat. Nikdy nebylo ve výroku zohledněno, že po odpracované směně už není schopná kromě nákupu vykonat jakoukoli náročnější činnost. V podstatě spí od 18:00 hodin do rána, kdy vstává v půl páté. Opakovaným problémem žádostí byla chybějící dokumentace z psychiatrie a nedostatečné podložení jejího stavu ze strany praktického lékaře, který dokumentaci také postrádal a nebyl tak schopný vypracovat plnohodnotný posudek.Teprve před dvěma lety jí bylo po dohledání dokumentace přiznáno OZP. Můj dotaz je, zda v tuto chvíli, má šanci získat alespoň invaliditu 1. stupně, když díky své snížené schopnosti ztratila po 20 letech zaměstnání. Ve výpovědi však bude uvedeno, že pracovní poměr je rozvázán na základě organizačních důvodů. Děkuji, AH
Avatar

Petr Sturma

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Rád bych nejdříve zmínil, že to že Vaše matka dokázala i při svém onemocnění celou dobu pracovat a zvládat vše bez podpory ze strany státu. Chybějící dokumentace je samozřejmě problém a je poněkud s podivem, že po 20ti letech léčení chybí dokumentace. To ovšem nevyřešíme. Určitě bych Vám doporučil podat žádost o invalidní důchod znovu a jako datum od kterého má být invalidita uznána bych se snažil uvést nejstarší datum, ke kterému je možné doložit, že byla Vaší matce stanovena diagnóza paranoidní schizofrenie. Pokud záznamy nemá ambulantní psychiatr Vaší matky, je možné se obrátit na další zdravotnická zařízení, kde jí byla v minulosti poskytována jakákoliv zdravotní péče. Pokud by jí nebyla invalidita opět přiznána, určitě bych šel cestou odvolání a případně i dalších opravných prostředků. Doufám, že se Vám podaří situaci uspokojivě vyřešit.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Z příběhu Vaší maminky je znát její houževnatost a pracovitost, i přes velké zdravotní problémy, se kterými se potýká. Čekala bych, že po 20 letech v péči psychiatra bude potřebné dokumentace dostatek. Zvláště pokud, jak píšete, užívala vysoké dávky léku. Pravdou je, že při zohledňování zdravotního stavu, vychází revizní lékař pouze z dokumentace dodané ošetřujícím lékařem. Sama jsem si něčím podobným prošla v době, kdy jsem žádala o ID. Přestože dokumentace i hospitalizací bylo dost, revizní lékař naznal, že jsem schopna pracovat na poloviční úvazek v ordinaci coby lékařka. Bylo to v době depresí a sociální fobie, kdy jsem nebyla schopna postarat se o rodinu, vyjít z domu, ani komunikovat s cizími lidmi, a na úřad mě přivedla maminka, protože tehdy bylo nutné osobní jednání a sama bych tam nedošla. Tenkrát mi pan primař doporučil soudní jednání, samotného ho to štvalo, ale na to jsem neměla energii ani odvahu. Nicméně ti, kteří šli touto cestou, prý byli u soudu úspěšní. Doporučila bych Vám znovu zažádat o ID a v případě neúspěchu zvážit odvolání a případně další kroky. Přeji Vaší mamince dostatek odpočinku a více sil na vlastní záliby.


Zpět na seznam