sebepoškozování

Už se dlouhodobě sebepoškozuju nevím jak přestat furt mám stres klepou se mi nohy a nedokážu se soustředit a tak potřebuju poradit děkuju za přečtení.....
Avatar

Petr Sturma

Odpověď odborníka:
Dobrý den a díky za Váš dotaz. Chápu, že řešit s někým téma sebepoškozování může být dost těžké. Je určitě dobře, že hledáte nějakou pomoc, nebo radu. Je otázka co Vás k sebepoškozování vede. Myslím, že odpověď kolegyně peer poradkyně je velmi dobrá a navíc je podložena její vlastní zkušeností, takže k tomu nemám mnoho co dodat. Určitě bych Vás rád podpořil ve vyhledání psychologa se kterým můžete celou věc probrat. Doufám, že se Vám bude dařit lépe.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Vaši odvahu a důvěru k napsání dotazu do naší poradny. Z Vašich řádek se nabízí několik otázek, jako: Co Vás vede k sebepoškozování? Potřebujete tímto způsobem ventilovat své emoce, stres či nesoustředěnost, aby Vám bylo lehčeji, lépe? Dokážete si o tom s někým promluvit, sdílet, abyste na to nebyl /-a sám /sama? Z vlastní zkušenosti vím, že jsem si sebepoškozováním uvolňovala vnitřní napětí, emoce či nepříjemné napnuté situace a vše, co jsem nedokázala v danou chvíli jinak zklidnit. Byl to jako boj s nějakým démonem, který byl těžký a nepříjemný. Jedná se vlastně o volání o pomoc, potřebu vyslechnutí. Po sebepoškozování se může dostavit na čas jakési uvolnění, ale co zůstane, jsou rány a šrámy. O to víc, se pak člověk zahaluje a stydí za své jizvy, není to pěkný pohled. Pokud se sebepoškozujete, zkuste najít jiné, bezpečnější způsoby, jak se vypořádat s návalem těžkých pocitů a napětí, když k nim dojde. Ke zklidnění nebo rozptýlení může pomoci např. procházka venku; vyjmenovat vše, co vidíte okolo sebe; vyhledání klidného či příjemného místa, pryč od možností sebepoškozovat se; kreativní činnosti - kreslení, hudba, tanec, psaní o svých pocitech; starání se o domácího mazlíčka; vypovídání se blízké osobě; mluvit sám k sobě soucitně, jako byste mluvili k nejlepšímu příteli: např. "Mrzí mě, že se takhle cítíš a mám tě moc rád". K uvolnění od napětí můžete vyzkoušet např. sport, box, bouchání do polštáře, vykřičení se (do polštáře nebo někde nerušeně), studená sprcha atd. Při náročných emocích se snažte zhluboka dýchat, a pokud je pro Vás situace příliš náročná, nebojte se sami vyhledat pomoc psychologa, který Vás může podpořit. Doufám, že jsem Vám mohla alespoň trochu poradit a přeji hodně zdaru ke zvládnutí situace a hlavně zdraví.


Zpět na seznam