Socialka a prehled o tom,jak clovek pracuje pri inval.duchodu

Dobrý den, slysela jsem,ze pokud ma clovek inval.duchod a zacne pracovat bud na VPP ci HPP tak o tom ma socialka prehled a na zaklade tohodle pak muze cloveku duchod snizit ci vzit.Jak je to ale s DPP ci DPČ? Taky o tom maji přehled?Děkuji za odpoved
Avatar

Petr Sturma

Odpověď odborníka:
Dobrý den, ČSSZ má o vašem zaměstnání přehled díky odvodům na sociální pojištění. Povinnost hlásit zaměstnance má zaměstnavatel. V případě DPP, nebo DPČ se sociální pojištění odvádí pouze tehdy, když Váš měsíční příjem od jednoho zaměstnavatele překročí stanovenou částku (v případě DPP je to 10000,- u DPČ nyní 2500,-, ale může se to měnit). Zároveň v situacích, kdy dochází k revizím invalidních důchodů, vyplňuje se formulář, kde by člověk měl uvést zda je zaměstnán a na jaký poměr. Zatajit pak tuto informaci je pochopitelně protiprávní. Pokud jde o snižování důchodu. K tomu může ČSSZ přistoupit především na základě lékařských zpráv, které ukazují na zlepšení stavu posuzovaného a na zmírnění jeho pracovního znevýhodnění. A o takovém zmírnění může samozřejmě vypovídat i to, že někdo s ID 3. stupně pracuje na 12-ti hodinových směnách (například...). Není to ale tak, že když pracujete, tak je Vám automaticky snižován důchod. Stejně tak neexistuje žádný horní strop omezující možné výdělky invalidních důchodců.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, přesnou odpověď v tomto případě raději nechám na odborníkovi, neboť pravidla se občas mění. Znám ale kolegy, kteří mají důchod a zároveň si k němu přivydělávají. Tak ať se Vám taky podaří najít to správné řešení.


Zpět na seznam