Sociální byt

Dobrý den, ráda bych se Vás obrátila s dotazem jak sehnat sociální byt pro člověka v nouzi. Mám 52 letou nemocnou sestrěnici, která asi před měsícem přišla o byt( přítel se kterým žila, ji vyhodil ze dne na den na uliciú a tím pádem se z ní stala bezdomovkyně, usilovně hledá bydlení, leč marně. Její měsíční příjem činí pouze částečný invalidní důchod cca 5.500 Kč, nemá peníze na drahé pronájmy bytu. Nyní přišla z důvodu Korona viru i o práci. Můžete nám prosim poradit, na jakou instituci se máme obrátit a co musíme zařídit? Děkuji a přeji hezký den Vrtělová
Avatar

Petr Sturma

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Shánění bydlení je pro člověka s nízkým příjmem z invalidního důchodu vždy dost složitá věc. Obrátit se můžete na obecní, či městský úřad v místě trvalého bydliště Vaší sestřenice, zda mají k dispozici nějaké sociální, nebo městské (obecní) byty. V těch pak bývá výrazně nižší nájemné, než v komerčních pronájmech. Další možností je požádat o příspěvek na bydlení, který by Vaší sestřenici pomohl dorovnat její nízký příjem. V případě nouze by se také dala využít dávka "mimořádné okamžité pomoci", která patří mezi dávky hmotné nouze. Ty vyřizuje úřad práce. Poslední možností, kterou bych zmínil je možnost obrátit se na poskytovatele služeb pro duševně nemocné, ať už pro radu, nebo s žádostí o chráněné bydlení, jak píše kolegyně peer poradkyně. Dodám jen, že chráněná bydlení mívají většinou nižší kapacitu, než je poptávka ze strany klientů, takže se na volná místa v chráněných bydleních zpravidla nějakou dobu čeká. Doufám, že se Vám situaci podaří uspokojivě vyřešit.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz do naší poradny a zároveň oceňuji Vaši snahu pomoci sestřenici v její nesnadné situaci. Na Vašem místě bych se obrátila, buď na odpovědné úřady v místě bydliště jako je sociální úřad, zda by Vám nedokázali pomoci se sociálními dávkami nebo s jiným řešením i bytové situace. Jestli tedy správně rozumím, že Vaše sestřenice se léčí a pobírá invalidní důchod z důvodu duševního onemocnění. Možná se nachází v okolí či v místě bydliště nějaká organizace (většinou neziskovka) nebo sociální služba, která nabízí podporu lidem s duševním onemocněním (např. FOKUS atd.). Zkuste vyhledat pomocí internetu. Takové sociální služby zaměstnávají sociální pracovníky, s kterými si můžete domluvit schůzku, při které objasníte aktuální situaci. A oni Vás pak mohou podpořit v nacházení případného řešení či vědí, kam se přímo obrátit ve Vašem případě. Některé sociální služby/organizace nabízí po splnění základních přijímacích pravidel do služeb- tzv. „chráněné bydlení“, jedná se o přechodné bydlení ve svízelné situaci klienta těchto služeb. Samozřejmě, že každá organizace nabízí různé podpůrné programy. V takové situaci pomůže už i ten pocit, že na to nejste sama, jak Vaše sestřenice, tak i Vy. Podle rčení: „více hlav, více ví“ nebo „sdílená starost – poloviční starost“. Doufám, že alespoň trochu jsem pomohla k další podpoře ve Vaší situaci. Přeji Vám a Vaší sestřenici hodně zdaru.


Zpět na seznam